RADOM
Podaruj cząstkę siebie
Własne narządy lub tkanki to jeden z największych darów wobec drugiego człowieka. Dziś w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa "Podaruj cząstkę siebie".
- Warto mieć tę świadomość, że możemy zarówno za życia jak i po śmierci podarować cząstkę siebie - podkreślała Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, która już po raz trzeci była głównym organizatorem konferencji, promującej przeszczepy.
- W Polsce jest blisko 400 szpitali, w których można pobierać narządy od osób zmarłych do przeszczepienia, a aktywnych jest mniej niż 200. Wiele zależy od tego, jaki jest obyczaj w danym szpitalu, czy ktoś jest przekonany, że należy to robić, a należy. Dawstwo narządów i tkanek jest zadaniem i obowiązkiem współczesnego szpitala - przypomniał dr hab. n.med. Jarosław Czerwiński, z-ca dyrektora ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" w Warszawie.
Proces przeszczepu rozpoczyna się od sygnału, że jest dawca, potencjalny dawca - mówiła Edyta Karpeta, koordynator transplantacyjny w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie.
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu co roku pobierane są narządy od około 10 osób. O tym jak wygląda kwalifikacja potencjalnych dawców mówił koordynator pobrań na Józefowie lek. anestezjolog Robert Trześniewski.
Polska może być dumna z gotowości oddania szpiku. Mamy zarejestrowanych ponad 1 mln 340 tys. potencjalnych dawców. Jesteśmy trzecim w Europie i piątym na świecie państwem, jeśli chodzi o liczbę dawców. Klaudia Nestorowicz z Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej "Poltransplant".
- Generalnie jest aprobata Kościoła dla tego typu poczynań. Co więcej, za Janem Pawłem II wszyscy papieże mówią wręcz o takim wymiarze miłości przekraczającej próg śmierci, wymiarze heroicznym. To nie jest coś pospolitego. To jest coś absolutnie najwyższej marki, jeśli tak można powiedzieć - mówił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun.
W konferencji brały udział także osoby, które są dawcami. Ks. Sylwester Podgórski oddał bratu nerkę.
Najliczniejszą grupę przysłuchujących się konferencji stanowiła radomska młodzież, która nie ma wątpliwości w kwestii przeszczepów.
Konferencję "Podaruj cząstkę siebie" zorganizowały: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Spotkaniu patronowało medialnie Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/27091-podaruj-czastke-siebie#sigProGalleria1899c39e1a