Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Polska nie chce być krajem genderowym!

sobota, 16 grudnia 2017 15:57 / Autor: Weronika Chochoł
Polska nie chce być krajem genderowym!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Jeżeli jesteśmy poddawani presji genderowej, to my musimy zbudować silną opinię chrześcijańską w Europie, silne porozumienie państw. Naturalną propozycją, którą Polska musi złożyć państwom, które nie ratyfikowały konwencji stambulskiej jest Konwencja Praw Rodziny. - mówił podczas Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego europoseł Marek Jurek. Spotkanie w Radomiu zainaugurowało cykl regionalnych Chrześcijańskich Kongresów Społecznych organizowanych przez Prawicę Rzeczypospolitej.

Kongres odbył się w sobotę, 16 grudnia w Radomiu. Wzięli w nim udział parlamentarzyści i społecznicy, dla których Bóg, ojczyzna i rodzina to wartości najwyższe. Podczas Kongresu była także mowa m.in. o pozycji Polski we współczesnej Europie. Zdaniem Marka Jurka - prezesa Prawicy Rzeczypospolitej Europa znajduje się w przełomowym momencie, który pogłębia kryzys wartości. Jak przekonuje europoseł Polska może mieć silny głos we wzmacnianiu wartości chrześcijańskich w Unii Europejskiej, a co za tym idzie wyciągnięciu wspólnoty z kryzysu. Jednak by tak się stało, władze w kraju powinny uporządkować sprawy związane z projektem "Stop Aborcji" czy ratyfikowaną za rządów Platformy obywatelskiej konwencją o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tzw. konwencją stambulską:

W panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Polska głosem chrześcijańskiej Europy" udział wzięła m.in Magdalena Korzekwa-Kaliszuk - dyrektor CitizenGO Polska, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję". Magdalena Korzekwa-Kaliszuk podziękowała wszystkim, którzy w regionie radomskim włączyli się w zbiórkę podpisów pod Inicjatywną. Wyraziła również nadzieję, na szybką zmianę prawa w Polsce. Byłaby ona spełnieniem oczekiwań nie tylko obywateli Polski, ale całej Europy:

- Nazywanie konwencji stambulskiej konwencją o zapobieganiu przemocy to tylko lingwistyczny zabieg, który ma ukryć to pole walki, która ma zniszczyć rodzinę. - podkreśla ks. Jarosław Wojtkun - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu:

Podczas kongresu była mowa nie tylko o ochronie życia, kraju czy chrześcijańskich korzeni, ale również o ochronie sumienia. - Dzisiaj konieczność poszanowania ludzkich sumień wynika z faktu braku norm akceptowanych przez wszystkich. - przypomniała Jadwiga Kazana - prezes radomskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

- Rodzina ma szczególną rolę do spełnienia. Musimy robić wszystko by nasze rodziny były mocne wiarą. Europa oczekuje od nas, że damy świadectwo w tej sprawie. - podkreśla Lucyna Wiśniewska - wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej:

Status ekonomiczny polskich rodzin znacząco się poprawił, jednak ich sytuacja nie jest dobra. To za sprawą rozwodów, których w Polsce jest coraz więcej. - Za jedno, dwa pokolenia będziemy ziemią jałową. - alarmuje Marek Grabowski - prezes Fundacji Mamy i Taty:

Za walkę w obronie życia i wartości chrześcijańskich podziękował Biskup Radomski Henryk Tomasik. Biskup podkreślił jednocześnie, że obok walki o każde życie, należy pamiętać również o pomocy dla tych, którzy decydują się je przyjąć - niezależnie od konsekwencji:

Organizatorem kongresu byli: poseł Parlamentu Europejskiego Marek Jurek oraz Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa. Spotkanie zakończyło spotkanie opłatkowe.