Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Otwarto Izbę Pamięci Kazimierza Paździora

niedziela, 17 grudnia 2017 19:59 / Autor: Weronika Chochoł
Otwarto Izbę Pamięci Kazimierza Paździora
fot. radom.pl
Weronika Chochoł

Medale, puchary, odznaczenia, fotografie i dokumenty - to pamiątki po Kazimierzu Paździorze, które można oglądać w hali MOSiR w Radomiu. Stała ekspozycja poświęcona słynnemu pięściarzowi została otwarta.

Kazimierz Paździor występował w latach 1951-1961. Był zawodnikiem m.in. Broni Radom. OWKS Lublin i Legii Warszawa. Walczył w wadze lekkiej. Później zajął się trenowaniem młodszych pokoleń. W swojej karierze zdobył złoty medal na na igrzyskach w Rzymie (1960) i mistrzostwo Europy w Pradze (1957). W karierze stoczył 194 walki - 179 wygrał, 3 zremisował i 12 przegrał.

Pamiątki po złotym medaliście igrzysk olimpijskich w Pradze i Rzymie przekazała jego rodzina. Wśród najcenniejszych zgromadzonych pamiątek jest m.in. złoty medal z Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku oraz pas mistrzowski, który Kazimierz Paździor wywalczył na Mistrzostwach Europy w Pradze w 1957 roku. Są także puchary i fotografie o wyjątkowej sentymentalnej wartości, w tym na przykład zdjęcia ze słynnym Feliksem „Papą” Stammem z oryginalnymi autografami.

- Te eksponaty to prawdziwy skarb. Eksponaty będą prezentowane na stałe w tym miejscu, w hali MOSiR, której Kazimierz Paździor jest patronem. Część pamiątek trafi też do Galerii Radomskiego Sportu, która powstanie w nowej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Struga. W ten sposób będziemy mogli przypominać młodemu pokoleniu tę wyjątkową postać, jedynego dotychczas mistrza olimpijskiego z Radomia. Mam nadzieję, że dla wielu chłopców będzie to tez inspiracja do uprawiania sportu. - mówił podczas otwarcia Izby Pamięci prezydent Radosław Witkowski.

Ekspozycję otwarto podczas Turnieju Bokserskiego im. Kazimierza Paździora.