Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Energia dla Polski płynie z Kozienic

wtorek, 19 grudnia 2017 19:33 / Autor: Radosław Mizera
Blok B11/Enea/foto:R.Mizera
Radosław Mizera

Prąd z Kozienic będzie trafiać do co dziewiątego Polaka. A wszystko to dzięki oddanemu dzisiaj do użytku blokowi energetycznemu w Elektrowni Kozienice. To kluczowa inwestycja w polskiej energetyce. Nowoczesny blok energetyczny, to największa inwestycja w historii Grupy Enea. B11, bo tak w skrócie nazywany jest blok, to rekordzista Polski pod względem sprawności i mocy oraz jedna z największych jednostek tego typu na świecie.

Blok energetyczny ma moc 1 075 MW. Używając motoryzacyjnego porównania, to prawie 1,5 mln KM, czyli w przybliżeniu moc 2 000 bolidów Formuły 1. Dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii oraz dużej dyspozycyjności na poziomie ponad 92 proc., to największa i najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii krajowej energetyki. Premier Mateusz Morawiecki:

Sprawność bloku wynosi 45,6 proc. Blok pracuje na nadkrytyczne parametry pary, co oznacza uzyskiwanie tej samej ilości energii przy mniejszym zużyciu węgla i gwarantuje stosunkowo niskie koszty wytworzenia energii. Blok został zaprojektowany tak, by spełniać restrykcyjne normy środowiskowe Unii Europejskiej. Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii:

Blok nr 11 zwiększa moc wytwórczą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych o 1/3 do poziomu około 4 000 MW, co pozwoli Enei Wytwarzanie osiągnąć 13 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Nowa jednostka wytwórcza przedłuży funkcjonowanie elektrowni o co najmniej 40 lat. Prąd z Kozienic będzie trafiać do co dziewiątego Polaka. Mirosław Kowalik – prezes Enei:

Produkcja w Elektrowni Kozienice zabezpieczy rosnące zapotrzebowanie Polaków na energię elektryczną. Krzysztof Figat – prezes Enei Wytwarzanie:

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2012 roku, kamień węgielny pod budowę wmurowano 21 listopada. Wykonawcą w formie „pod klucz” jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPSE) i Polimex-Mostostal. Wartość inwestycji to 6,4 mld zł brutto.