Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Uroczystości Bożego Ciała w Skansenie

czwartek, 31 maj 2018 16:23 / Autor: Weronika Chochoł
Uroczystości Bożego Ciała w Skansenie
fot. Martyna Sobańska
Weronika Chochoł

Po raz kolejny procesja Bożego Ciała przeszła z kościoła Miłosierdzia Bożego do Muzeum Wsi Radomskiej. Wzięło w niej udział około tysiąca osób.

Na pomysł wspólnego zorganizowania przez parafię i muzeum procesji Bożego Ciała  wpadł kilka lat temu ks. Mirosław Kszczot - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu. Wydarzenie to spodobało się parafianom i nie tylko, ponieważ we Mszy św. i procesji uczestniczą również wierni spoza parafii. Boże Ciało w radomskim Skansenie wpisało się do kalendarza imprez muzeum.

Również w tym w skansenie odbyły się obchody Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa. Rozpoczęła je Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Radomiu, której przewodniczył ks. Marek Dziewiecki. Następnie przeszła procesja do czterech ołtarzy - dwa z nich przygotowane zostały przez parafian, dwa kolejne nawiązywały do tradycji ludowych. Pierwszy ołtarz znajdował się przy ulicy Starokrakowskiej, a przygotowały go dzieci pierwszokomunijne z parafii Miłosierdzia Bożego. Drugi ołtarz przy Stawowej przygotowany został przez grupy parafialne, m.in Koło Różańcowe i Akcję Katolicką. Trzeci ołtarz ustawiony był już w Skansenie, przy Krzyżu z Pionek. Wykonała go Grupa Twórcza „Vena”, działająca przy Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Natomiast przygotowaniem czwartego ołtarza - przed Kościołem z Wolanowa - zajęli się członkowie radomskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

- Myślę, że połączenie tej tradycji skupionej na ostatnich ołtarzach z nowoczesnością pokazaną na pierwszym i drugim ołtarzu pokazuje, że warto łączyć pokolenia. Warto nadal skupiać się na tym, jak kiedyś obchodzono procesje Bożego Ciała. - mówi Ilona Jaroszek - dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i dodaje: - Jestem mile zaskoczona tym, jak wielka grupa społeczna angażuje się w przygotowywanie tych ołtarzy. Pracują już od środy, ale żeby kwiaty były świeże i wszystko dopięte na ostatni guzik, jeszcze w czwartek z samego rana wszystko poprawiają.