Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Uczniowie szkół ZDZ wrócili z Łotwy

wtorek, 21 sierpnia 2018 11:58 / Autor: Elżbieta Warchoł
Uczniowie szkół ZDZ wrócili z Łotwy
foto: ZDZ Radom
Elżbieta Warchoł

Uczniowie Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu uczestniczyli w międzynarodowym obozie BALTIC GUARDS 2018” na Łotwie

Po tygodniowym pobycie na Łotwie wróciła ze szkolenia „Baltic Guards” grupa uczniów Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Było to bardzo ciekawe wydarzenie dla młodzieży, na które złożyły się szkolenia, a przed wszystkim integracja międzynarodowa i nauka języka. Międzynarodowy obóz „Baltic Guards” odbył się w dniach 13 – 17 sierpnia 2018 r. w miejscowości Mālpils. Zorganizowany przez Łotewski Korpus Kadetów (Latvian Cadet Force and Information Centre), miał charakter przedsięwzięcia szkoleniowego o tematyce proobronnej. Zaproszenie do udziału w obozie oprócz Polski przyjęło pięć krajów, które skierowały 20 - osobowe grupy młodzieży szkolnej w wieku od 14 do19 lat z Estonii, Litwy, Polski, Łotwy, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Łącznie w obozie uczestniczyło 130 uczniów. Do zlotu polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wytypowało dwie szkoły. Polską grupę reprezentowało 10 uczniów ze Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ oraz 10 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej im. mjr. Władysława Raginisa w Ełku. Podczas obozu młodzież uczestniczyła w spotkaniach dotyczących tradycji i historii każdego z uczestniczących krajów, warsztatach szkoleniowych, treningach tematycznych, wycieczkach krajoznawczych i spotkaniach przy muzyce.

- Najważniejszym przedsięwzięciem obozu były zawody użyteczno-bojowe, przeprowadzone na terenie infrastruktury sportowej i terenowej w Mālpils – informuje płk rez. Sławomir Gąsior ze Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ. - Zawody trwały od rana (godz. 8.00) do wieczora (godz. 19.00) i rozegrane zostały w 10 konkurencjach: strzelanie z karabinka pneumatycznego, rzut granatem na odległość i celność, pierwsza pomoc na polu walki, elementy survivalu (maskowanie, budowa schronień), techniki linowe (wspinanie po linie, przeprawa przez zbiornik wodny), obserwacja terenu (rozpoznanie, pokonywanie pola minowego), nawigacja (orientowanie w terenie). Uczniowie zostali podzieleni na dziesięć 13-osobowych zespołów po 2-3 uczniów z każdego kraju w zespole. Taki podział pozwolił na osiągniecie integracyjnego charakteru zawodów, umacniał ich wzajemne relacje i więzi oraz doskonalił umiejętności językowe wszystkich nacji (obowiązujący język – angielski). Nad każdym z zespołów czuwało dwóch wyznaczonych liderów - z Łotwy (przedstawiciel organizatora) i z krajów zaproszonych.

W trakcie całego obozu oraz w czasie zawodów nad ich przebiegiem oraz bezpieczeństwem czuwał zespół koordynacyjny oraz zabezpieczający składający się ze specjalistów łotewskich. O randze tego przedsięwzięcia świadczy to, że podczas otwarcia zlotu i budowania zespołów międzynarodowych, wizytował nasz obóz Prezydent Łotwy Raimonds Vējonis. Natomiast ostatniego dnia podczas ceremonii zamknięcia obozu z wizytą był Minister Obrony Narodowej Łotwy Raimonds Bergmanis., który wręczał upominki zwycięskim zespołom. Obóz wizytowali również przedstawiciele MON wszystkich 6 krajów zaproszonych do uczestnictwa w „Baltic Guards”. Delegacje obserwatorów zaproszonych z uczestniczących w obozie państw dokonaływizytacji zawodów użyteczno-bojowych. - Młodzież bardzo pozytywnie wypowiadała się na temat organizacji obozu oraz przebiegu zawodów – podkreśla ppłk Mariusz Mioduszewski z Biura do Spraw Proobronnych MON w Warszawie. - Konkurencje w ich odczuciach nie okazały się trudne, bowiem polska młodzież, takie czynności wykonywała wielokrotnie podczas szkolenia programowego w szkołach oraz podczas obozów i zawodów rozgrywanych w Polsce. Uczniowie nie ukrywają, że bardzo dużo skorzystali z pobytu na obozie w gościnnej Łotwie. Już dziś marzą o kolejnych tak atrakcyjnych wyjazdach szkoleniowych „pod skrzydłami” Ministerstwa Obrony Narodowej. (za: ZDZ Radom)