Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Rekonstrukcja piersi poraz pierwszy w Radomiu

czwartek, 13 września 2018 11:05 / Autor: Monika Nowakowska
Rekonstrukcja piersi poraz pierwszy w Radomiu
foto: RCO
Monika Nowakowska

Dwie operacje rekonstrukcji piersi przeprowadzili lekarze Radomskiego Centrum Onkologii pod kierunkiem prof. Zorana Stojceva, ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej. To pierwsze tego typu zabiegi w Radomiu.

Zespół chirurgów zoperował dwie kobiety chorujące na raka piersi. 65-letnia pacjentka z Radomia już wcześniej była poddana mastektomii z powodu nowotworu piersi. Teraz jej marzeniem było odzyskanie piersi ze względów estetycznych oraz psychologicznych. Lekarze zrekonstruowali pierś wszczepiając pacjentce implant - mówi prof. Zorana Stojcev, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej:

Drugą operowaną pacjentką była 47-letnia mieszkanka województwa małopolskiego, która choruje na raka piersi. Wykonano u niej tzw. podskórną mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją. Dzięki temu podczas jednego zabiegu wycięto chorej guza oraz wszczepiono nową pierś:

Operacje przebiegały bez żadnych komplikacji. Pacjentki czują się dobrze. Podstawowy problem to, czy dana pacjentka kwalifikuje się do operacji:

W Polsce u kobiet z rakiem piersi nadal rzadko stosuje się leczenie oszczędzające. Mastektomii dokonuje się u 80 procent pacjentek. Na świecie – tylko u 30 procent. Lekarze przewidują, że spośród 250-300 kobiet operowanych rocznie w Radomiu z powodu raka piersi, około 60 będzie mogło być poddanych rekonstrukcji. Dla zdrowia psychicznego kobiety pozostawienie piersi jest bardzo ważne:

W Radomskim Centrum Onkologii w kolejce na rekonstrukcję piersi czeka już kolejne sześć pacjentek. Operacje są finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Radomskie Centrum Onkologii jest jedynym specjalistycznym szpitalem onkologicznym w Radomiu, który leczy kompleksowo pacjentów z nowotworami, stosując radioterapię, chemioterapię i chirurgię onkologiczną. Szpital posiada 100 łóżek oraz dwie nowocześnie wyposażone sale operacyjne. Od dwóch miesięcy poza oddziałami

radioterapii i chemioterapii szpital dysponuje także oddziałem chirurgii onkologicznej.