Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Radomski "Medyk" ma 60 lat!

piątek, 05 października 2018 16:13 / Autor: Weronika Chochoł
Radomski "Medyk" ma 60 lat!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od Państwowej Szkoły Pielęgniarskiej po Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nawiązujące do tradycji medycznej. Radomski 'Medyk' świętuje 60-lecie istnienia.

W 1976 roku powstało Medyczne Studium Asystentek Pielęgniarstwa. Powołano je dla osób pracujących jako asystentki pielęgniarskie w różnych placówkach zdrowia, chcących uzupełnić wiedzę i zdobyć tytuł pielęgniarki dyplomowanej. 18 czerwca 1979 roku Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania został utworzony Zespół Szkół Medycznych w Radomiu, w skład którego wchodziło: 5-letnie Liceum Medyczne, 2-letnie Medyczne Studium Zawodowe z wydziałami: 2-letnim Pielęgniarstwa,a od 1983 roku 2,5-letnim Wydziałem Położnictwa. W 1987 roku powołano Szkołę Higienistek Szpitalnych na jeden, 3-letni cykl kształcenia do 1990 roku. W 1989 roku powstało Medyczne Studium Zawodowe Pracowników Socjalnych. Szkoła pracowała w systemie zaocznym. Przygotowała absolwentów liceów ogólnokształcących do pełnienia ról pracowników socjalnych, pracujących w przychodniach.

Następną reorganizację szkoła przeszła w 1991 roku przyjmując nazwę Medyczne Studium Zawodowe. W 1997 roku szkołę opuścił ostatni rocznik absolwentek Liceum Medycznego, a w 2001 roku zakończono kształcenie położnych. Uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego przekształcono Zespół Szkół Medycznych w Radomiu na Medyczną Szkołę Policealną. Następnie powołany został Zespół Medycznych Szkół Policealnych, w skład którego wchodziła Medyczna Szkoła Policealna oraz Medyczna Szkoła Policealna dla Dorosłych.

Ostatnim etapem zmian był rok 2014. Wtedy powstało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Nowa jednostka została utworzona na bazie dotychczasowej szkoły medycznej i kolegiów: nauczycielskiego i językowego.

Teraz w CKZiU na kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa, technik elektroradiolog, technik masażysta, technik usług kosmetycznych, terapeuta zajęciowy kształci się około 300 osób.

W uroczystościach udział wzięli byli i obecni nauczyciele oraz pracownicy, absolwenci i uczniowie, a także przyjaciele szkoły. Pierwszym punktów obchodów była Msza św., której przewodniczył bp Piotr Turzyński, później w budynku szkoły przy ul. Kelles-Krauza odsłonięta została pamiątkowa tablica upamiętniająca sześćdziesiąt lat Medyka. Natomiast w samo południe wszyscy spotkali się w radomskim Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Dla absolwentów szkoły jubileusz to powrót do pięknych wspomnień i spotkania z ludźmi, którym wiele zawdzięczają. Swoimi wspomnieniami podzieliły się z nami m.in. Grażyna Rogala-Pawelczyk i Anna Jarosińska:

W latach 2011-2015 dyrektorem ówczesnego Zespołu Medycznych Szkół Policealnych była Lidia Pietrzyk, która ma nadzieję, że dobre imię szkoły będzie znane przez kolejne lata:

Sześćdziesięciolecie to nie tylko piękne święto, ale również ważne zadanie, zauważa dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i ustawicznego w Radomiu - Agnieszka Stolarczyk:

Na jubileusz wybrali się również nauczyciele, którzy uczyli w "Medyku" na różnych etapach jego istnienia. Jadwiga Wiech zauważa, że absolwentki radomskiej "Szkoły Pielęgniarskiej" były znane w całej Polsce. Natomiast Ewa Wajs życzy szkole reaktywacji kierunku pielęgniarskiego:

W obchodach jubileuszu udział wzięli również obecni uczniowie szkoły. Kasia uczy się na kierunku technik elektroradiolog. Widzi w tym swoją szansę na dobrą pracę i wierzy, że "Medyk" dobrze przygotuje ją do zawodu:

Podczas uroczystej gali nie zabrakło podziękowań i nagród. Medalem okolicznościowym Pro Mazovia wręczanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego uhonorowane zostało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu. Wręczane były również medale pamiątkowe oraz dyplomy uznania. Odznaczenia wręczali wiceprzewodniczące sejmiku województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz radni Zbigniew Gołąbek i Jan Rejczak. Zarząd województwa mazowieckiego stara się wspierać "Medyka", zwłaszcza że w ostatnich latach forma szkolnictwa zawodowego spadła - podkreśla Bożenna Pacholczak:

Osoby wykonujące zawody medyczne dają nie tylko pomoc cielesną, ale również wsparcie duchowe. -Cieszy mnie to, że organizatorzy pamiętają o wymiarze duchowym człowieka - że człowiek jest w pełni szczęśliwy, kiedy również dba o swoją duszę - podkreśla ks Konrad Wójcik - diecezjany duszpasterz służby zdrowia:

Obchody jubileuszu zakończył musical „Cafe Sax” - piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Katarzyna Jamróz w radomskim Teatrze Powszechnym.