Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Automobilklub Radomski ma 60 lat!

wtorek, 16 października 2018 12:43 / Autor: Weronika Chochoł
Automobilklub Radomski ma 60 lat!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Wspomnienia, odznaczenia, plany na przyszłość. Automobilklub Radomski obchodzi 60-lecie istnienia. 

Początki działalności społecznej związanej z motoryzacją na terenie Radomia sięgają roku 1952, kiedy to na bazie Ośrodka Szkolenia Motorowego w dniu 16 kwietnia utworzono Oddział Polskiego Związku Motorowego.W pierwszych latach swej działalności Oddział PZMot zajmował się głównie sportem motorowym i turystyką.15 grudnia 1955 roku nastąpiło połączenie Oddziału PZMot i OSM w jednostkę pod nazwą Automobilklub w Radomiu, poszerzając strukturę działalności o nowo powołaną Komisję Szkoleniową.

W I kwartale 1957 roku Walny Zjazd Polskiego Związku Motorowego postanowił powołać do życia Automobilkluby. Na terenie województwa kieleckiego powstał Automobilklub Kielecki z siedzibą w Kielcach, a w Radomiu utworzono jego Delegaturę. Jednakże, ze względu na brak działalności, w pierwszych dniach kwietnia 1958 roku decyzją Rady Głównej Automobilklubów Polski w Warszawie i Zarządu Okręgowego PZMot w Kielcach zawieszono Zarząd AP Kielce, a Delegaturze radomskiej zlecono organizację Automobilklubu Świętokrzyskiego z siedzibą w Radomiu.

Automobilklub Świętokrzyski w Radomiu został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń i Związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach na mocy decyzji z dnia 21 maja 1958 roku. Siedziba Automobilklubu Świętokrzyskiego mieściła się w Radomiu przy ul. Malczewskiego 10.

W latach 60-tych szczególnym wydarzeniem mającym wpływ na dalszy rozwój A. Św. stało się rozpoczęcie realizacji budowy nowego obiektu Automobilklubu Świętokrzyskiego przy ul. Warszawskiej. W roku 1963 plany budowy zatwierdzone zostały w Warszawie i uzyskano lokalizację szczegółową.

Po 15 latach działalności Automobilklub Świętokrzyski miał nową siedzibę z salami dydaktycznymi, stacją diagnostyczną, hotelem i kawiarnią. Rozpoczęto budowę toru kartingowego. Reprezentanci A. Św. w sportach motorowych odnieśli wiele znaczących sukcesów, w tym te najważniejsze Tytuły Mistrzów Polski Zdzisława Bala i Józefa Kiełbani. Wciąż rośnie liczba młodych zawodników startujących z powodzeniem w imprezach sportowych coraz wyższej rangi.

9 marca 1991 roku jest datą przełomową dla Klubu. Walne Zebranie podejmuje uchwałę o zmianie nazwy Klubu na Automobilklub Radomski, zatwierdza nowy znak graficzny, dokonuje zmian w statucie.

 Automobilklub Radomski rośnie w siłę, ale nadal ma duże potrzeby - mówi Aleksander Gajewski - dyrektor AR: 

Podczas jubileuszowej gali przypominane były między innymi osiągnięcia sportowe członków Automobilklubu. W roku 1965 jeżdżący w barwach Automobilklubu Świętokrzyskiego Zdzisław Bal awansował do Narodowej Kadry Kartingowej i zdobył trzy tytuły Mistrza Polski z rzędu. - Automobilklub wtedy Świętokrzyski sprawdzał się w całej Polsce - mówi Zdzisław Bal:

Automobilklub Radomski łączy pokolenia. Najlepszym przykładem jest Artur Dziwirek - członek zarządu AR, przewodniczący komisji sportów motorowych. Artur Dziwirek na przełomie lat 70. i 80. startował w rajdach popularnych. Później przerwał swoją działalność ze względu na obowiązki rodzinne i zawodowe. Wrócił do klubu wtedy, kiedy jego syn zaczynał tu swoją działalność: 

Marek Chęć z Automobilklubem Radomskim związany jest od blisko 25 lat. - Sporty motorowe wciągają - przekonuje:

Automobilklub Radomski współpracuje również ze szkołami organizując imprezy promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ta działalność wynika ze statutu klubu, włącza się w nią m.in. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kozłowie. Dyrektor PSP w Kozłowie Małgorzata Zych: