Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Arkadiusz, męczennik
Dziś jest: Niedziela, 12 stycznia 2025

RADOM

Kwestują na zabytkowe mogiły

czwartek, 01 listopada 2018 13:57 / Autor: Monika Nowakowska
Kwestują na zabytkowe mogiły
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Kwestują politycy, społecznicy, dziennikarze, artyści, młodzież szkolna i harcerze - pogoda sprzyja - Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu po raz 35. kwestuje na renowację kolejnego zabytkowego nagrobka na największej radomskiej nekropolii. Pogoda dopisuje, więc zaangażowani w kwestę liczą na rekordoweą zbiórkę.

Cmentarz przy ul. Limanowskiego to prawdziwa galeria sztuki pod chmurką i najstarsza nekropolia w Radomiu i regionie radomskim. Spoczywa tu wielu zasłużonych dla miasta społeczników, przedsiębiorców i lekarzy.

 Potrzeby są ogromne - ale środków potrzeba jeszcze więcej. Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu i w tym roku liczy na hojność radomian. A tych nie brakuje:

 Tegoroczna kwesta prowadzona będzie do 3 listopada. Komitet jeszcze nie zdecydował, która mogiła zostanie odrestaurowana za pieniądze z prowadzonej w tym roku zbiórki, ale wiadomo, że potrzeby są ogromne - mówi wiceprzewodniczący SKRZCRz Sławomir Adamiec:

 - Na nekropolii cały czas jest dużo zabytkowych grobowców, które wymagają renowacji. Bo cmentarz ma ponad 200 lat. Pracy jest naprawdę dużo, dlatego każdego roku staramy się zebrać pieniądze na odnowienie tych nagrobków – wyjaśnia Sławomir Adamiec. Mimo, że przez 35 lat udało się komitetowi zebrać ponad 620 tys. zł, w tym roku odnowiono „zaledwie” 21. nagrobek w historii prac renowacyjnych. – „Zaledwie”, bo za każdym razem koszt renowacji jest bardzo wysoki, np. w tym roku renowacja grobu ks. Michała Kobierskiego kosztowała nas ponad 26 tys. zł. To są naprawdę bardzo duże sumy, ale warto to robić, boi kiedy staniemy obok tego nagrobka, wygląda on tak jakby dopiero co został postawiony. Dlatego tak cieszymy się, ze to dzieło możemy kontynuować – zapewnia.Komitet działa od dwudziestu trzech lat i w ciągu swojego istnienia zebrał pieniądze na renowację dwudziestu jeden zabytkowych nagrobków. Listopadowa zbiórka na radomskim cmentarzu stała się już tradycją.

 Walentyna Pawelec ze Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego kwestuje po raz 13. Zapewnia, że każdego roku robi to z największą przyjemnością. – A w tym roku dostrzegam, ze ludzie dają pieniądze jakoś inaczej, tak bardziej z sercem i naprawdę nie żałują. Dzisiaj dostałam nawet w euro – mówi społeczniczka. Zauważa równie że na grobach nie ma tak dużo kwiatów, a jest więcej pieniędzy w puszkach. – Ja myślę, że ludzie w ten sposób gospodarują swoimi funduszami domowymi. Naprawdę jest radość wielka, że tak radomianie – i nie tylko – podchodzą do kwest. Nie trzeba ich za bardzo namawiać, uśmiech wystarczy – mówi Walentyna Pawelec:

– Dobre, uczciwe cele zawsze wspieramy. Na dodatek tę kwestę organizują koledzy, których dobrze znamy. Znakomita robotę robią. Więcej jest odrestaurowanych, pięknych grobów, więc gra warta świeczki – mówią państwo Ewa i Stanisław. Uważają że pamięć historyczna, to podstawa naszego bytowania. – Nigdy nie zapominajmy o naszych przodkach i naszej historii. Jeśli my zapomnimy o zmarłych, to Bóg zapomni o nas – sumuje pani Ewa:

 Przy Grobie Katyńskim, jak co roku jest warta i mnóstwo zniczy. Zapalają je także najmłodsi. – Trzeba uczyć dzieci naszej historii, zawsze coś zapamiętają, nawet taki maluch z przedszkola – uważa pani Bożena, która na cmentarz przyszła m.in. z wnukiem. Zapewnia, że pamięć o tych, co odeszli jest bardzo ważna. – Trzeba ją zachowywać długo, z pokolenia na pokolenie – mówi.

Społecznicy będą kwestować na na cmentarzu przy ul. Limanowskiego także jutro, 2 listopada, i w sobotę, 3 listopada, w godz. 9 -15.

Cmentarz Rzymskokatolicki powstał w 1812 r. To najstarsza nekropolia w Radomiu i regionie radomskim. Wcześniej pochówki były organizowane przy parafiach. Do 1975 r., kiedy powstał cmentarz komunalny na Firleju, była to jedyna nekropolia w mieście, na której odbywały się pochówki mieszkańców Radomia wyznania rzymskokatolickiego. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt i doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii.