Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Planszowa lekcja historii w PSP 28

środa, 14 listopada 2018 13:15 / Autor: Weronika Chochoł
Planszowa lekcja historii w PSP 28
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

"Dywizjon 303', 'Eskadra 111' i '7. w obronie Lwowa' - w takich grach planszowych zmierzyli się uczestnicy V Radomskiego Turnieju Planszowych Gier Historycznych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 w Radomiu. Była to nie tylko lekcja taktycznego myślenia, ale również historii. 

W tegorocznych zmaganiach udział wzięło 24 uczniów w sumie z ośmiu szkół - sześć z nich to placówki radomskie, wśród graczy znaleźli się również uczestnicy spod Radomia. W odróżnieniu od ubiegłych lat, uczestnicy piątej edycji turnieju zmierzyli się z trzema grami - znanymi już "Dywizjonem 303" i "Eskadrą 111" oraz turniejową nowością - "7. w obronie Lwowa", która budziła największe emocje wśród uczestników. 

Zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami taktycznymi, ponieważ to od nich zależy finał ważnych bitew, w których udział brali również Polacy. Turniej ma również zachęcić młodych ludzi do nauki historii. - Gry planszowe to ciekawszy sposób niż książki historyczne - mówi Wojciech Dębski - organizator Turnieju. Okazuje się, że uczniowie PSP nr 28 w grach historycznych odnoszą sukcesy również na szczeblu ogólnopolskim - cieszy się Wojciech Dębski: 

To mały jubileusz szkoły - piąta edycja turnieju - w wielką rocznicę Polski - 100-lecie niepodległości cieszy się Sylwia Łyżwa - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Radomiu: 

Uczniowie podkreślają, że tego typu turnieje to nauka przez rozrywkę, a także dobra zabawa. Instrukcje do gier zawierają nie tylko wskazówki, ale również informacje o bitwach, maszynach, armiach biorących udział w poszczególnych bitwach. Grali nie tylko chłopcy, swoje umiejętności strategiczne sprawdzały również dziewczyny. Swoimi wrażeniami podzielili się m.in Filip, Kacper i Borys z PSP nr 34 w Radomiu, Hania z PSP nr 6 czy Michał z PSP w Zalesicach: 

Wśród gości spoza Radomia znalazła się drużyna z Zalesic. Tam również odbywa się turniej historycznych gier planszowych. - Warto organizować tego typu wydarzenia - przekonuje Tomasz Różycki - dyrektor PSP w Zalesicach: 

Również w środę, 14 listopada w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyła się prezentacja gier edukacyjnych przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Łodzi. Zaprezentowane zostały gry: memory „Twórcy niepodległości”, domino "Drogi do niepodległości 1914-1918" oraz puzzle "Walki o granice Polski 1918-1924". Gry te trafią do kilkudziesięciu radomskich szkół - mówi Bogusław Bek z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej: