Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Najnowsze technologie w szkole

piątek, 16 listopada 2018 14:36 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Wirtualna rzeczywistość, laboratoria cyfrowe, roboty czy najnowsze programy do nauki - to tylko niektóre zdobycze technologii zaprezentowane na konferencji w Zespole Szkół Technicznych.

W konferencji "Nowoczesne Technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej" wzięli udział m.in. nauczyciele z całego świata czy też producenci nowoczesnych urządzeń i oprogramowania. Celem była wymiana doświadczeń i zapoznanie się z najnowszymi zdobyczami techniki.

- Żeby można było takie technologie wykorzystywać na przedmiotach ogólnokształcących, trzeba znać narzędzia. Ta konferencja służy temu, żeby je poznać - mówi Bernadetta Kudas, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

 Oprócz wykładów, były warsztaty, a także stoiska firm, które oferowały nowoczesne produkty do nauki. To m.in. cyfrowe laboratoria, roboty czy klocki elektroniczne.

 

Karolina Antkowiak uczy matematyki, fizyki i informatyki w szkole w Pogorzeli.

- My w szkole mamy drukarki 3D. Wykorzystuję to na zajęciach. W technikum informatycznym projektujemy i drukujemy modele. Uczniowie mogą zobaczyć, co jest źle zaprojektowane, co trzeba poprawić, mogą dotknąć model po wydrukowaniu i obejrzeć wszystko dookoła. A jak wykorzystywać nowoczesne technologie? Na wiele sposobów. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia nauczyciela - mówi.

Na konferencję do Zespołu Szkół Technicznych licznie przybyli także goście z zagranicy. Maria, Pekka i Kari uczą w szkole w Finlandii.

- Wszystko tutaj jest dla mnie niesamowite. Moim zadaniem w szkole jest znajdowanie nowych rozwiązań. Tutaj jestem otwarta na wszystko. Jak zaczynałam uczyć 30 lat temu, to nie było tej nowoczesnej technologii mobilnej - mówi Maria.

- Myślę, że młodzi uczniowie są naturalnie zainteresowani nowymi technologiami. Bardzo ważne jest, żebyśmy im udostępnili te narzędzia - dodaje Kari.

Manuela z Portugalii uczy angielskiego.

- Można wykorzystywać nowe technologie do badań. Jest wiele aplikacji, które pozwalają prezentować wyniki tych badań - mówi.

Angela Soriano z Hiszpanii uważa, że w dzisiejszych czasach trzeba łączyć nowoczesne technologie z tradycyjnymi metodami nauczania.

Bessie z Grecji podkreśla, że bycie nauczycielem współcześnie jest niekończącą się nauką.

- Jeśli nie uczysz się, nie uczysz i nie dostosowujesz się do współczesnych trendów - tłumaczy.

Miroslav z Czech mówi, że współpraca z uczniami ubogaca obie strony. To nie tylko tradycyjna droga nauczyciel -> uczeń.

- Kiedy po raz pierwszy poznałem Minecrafta, to właśnie od uczniów. Oni już grali w Minecrafta i moim zadaniem było nauczyć się tego narzędzia i później wykorzystać je, żeby wprowadzić coś nowego do klasy - tłumaczy.

Konferencja odbywa się już po raz 12. Zakończy się w najbliższą niedzielę.