RADOM
Wspólna walka ze smogiem
Samorządy, straż miejska, leśnicy, a nawet sami mieszkańcy walczą ze smogiem. Na poprawę jakości powietrza będziemy musieli jednak poczekać.
O czyste powietrze walczą samorządy, straż miejska, policja, leśnicy czy nawet mieszkańcy. Od kilku lat jakość powietrza nie tylko w Radomiu, ale w większości polskich miast zmusza do działań, które mają ograniczyć zjawisko smogu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni stężenie szkodliwych pyłów w regionie przekraczało normy od 200 do nawet 800%.
W samym Radomiu przestarzałe piece można liczyć w tysiącach.
- Kiedy robiliśmy inwentaryzację, było ich ponad 3500. Przez okres 4-5 lat zlikwidowaliśmy ponad 1100 pieców w mieście - mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Piece to jednak nie wszystko. Wiele do życzenia pozostawia również opał, którym palą mieszkańcy.
Od niedawna zanim wyjdziemy z domu, możemy sprawdzić stan powietrza w 26 punktach w Radomiu.
- Każdy zainteresowany w prosty sposób może sprawdzić, jak w danej chwili wygląda poziom zanieczyszczeń i czy normy nie zostały przekroczone - wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski.
Stan powietrza można sprawdzić poprzez aplikację Airly lub na stronie internetowej https://airly.eu/map/pl/.
W tym roku weszła w życie uchwała antysmogowa w województwie mazowieckim. Niektórych paliw nie wolno stosować.
- Nie wolno używać tych paliw najgorszej jakości. Mówimy tutaj o mułach, mieszankach. Wprowadzamy ograniczenia co do stosowania węgla brunatnego i miału, ale w najdrobniejszej postaci - mówi Marcin Podgórski z urzędu marszałkowskiego.
W walkę ze smogiem włączają się również lasy państwowe. W Nadleśnictwie Kozienice w tym roku zostały posadzone buki.
- Działanie polega na posadzeniu 335 hektarów drugiego piętra i podszytu bukowego. Rozłożyliśmy to działanie na 8 lat, więc co roku będzie przybowało około 45-48 hektarów - mówi Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice.
Przebywanie na zewnątrz, kiedy w powietrzu wisi smog, jest niebezpieczne dla wszystkich. Są jednak grupy najbardziej narażone.
- Najbardziej szkodzi kobietom w ciąży, małym dzieciom oraz osobom dorosłym, które są przewlekle chore - wylicza Wojciech Papiewski z oddziału płucnego szpitala na Józefowie.
Zdania radomian, jeśli chodzi o jakość powietrza w mieście, są podzielone.
Przypominamy, że za palenie śmieciami czy nieodpowiednimi paliwami grożą surowe kary. Osoby, które naruszają przepisy uchwały antysmogowej muszą liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną nawet do 5000 zł.
Według szacunków ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, w całej Polsce zaczniemy odczuwać poprawę jakości powietrza za około 5-7 lat.