RADOM
Coraz więcej odpadów wpada do pieców
Więcej interwencji i więcej mandatów za spalanie odpadów w piecach - strażnicy miejscy dokonali wstępnej oceny sezonu grzewczego w mieście i wyciągnęli pierwsze wnioski.
Spalanie śmieci i smog to tematy, o których w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się w środkach masowego przekazu. Mieszkańcy są teraz dużo bardziej wyczuleni na problem palenia materiałów niedozwolonych w przydomowych piecach. Czasami wystarczy, że nad kominem pojawi się dym i straż od razu otrzymuje zgłoszenie z prośbą o interwencję.
W okresie od 1 września 2022 r. do 7 marca 2023 roku Straż Miejska w Radomiu odnotowała 239 interwencji i nałożyła 20 mandatów na kwotę 7,5 tys. złotych. W analogicznym okresie 2021/2022 roku było 355 interwencji - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:
Zgodnie z przypuszczeniami, do pieców trafiały materiały drewnopodobne, w tym np. lakierowane i klejone meble. Takie przypadki, jak dodaje Grzegorz Sambor, odnotowywane były także w przypadku zakładów produkcyjnych:
W każdym z takich przypadków strażnicy pobierają próbki z pieców. Te poddawane są następnie szczegółowej analizie w certfikowanym laboratorium w Jastrzębiu-Zdroju.
Zapytaliśmy radomian, co sądzą o jakości powietrza w mieście. Opinie są podzielone, ale przeważają te, w których jest mowa o zanieczyszczeniach:
Od lat, na duszący smog narażeni są głównie mieszkańcy osiedli: Kaptur, Glinice czy Idalin:
Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6.00-22.00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.
Mundurowi skierowali 2 wnioski do sądu.