Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Trwa montaż słupków uniemożliwiających parkowanie

środa, 15 marca 2023 13:28 / Autor: Monika Nowakowska
Trwa montaż słupków uniemożliwiających parkowanie
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Radomiu przybywa słupków uniemożliwiających parkowanie - pojawiają się głównie w miejscach wskazanych przez Straż Miejską i mieszkańców.

Problem z dostępnością miejsc parkingowych nie jest obcy wielu kierowcom. Najczęściej występuje on w miastach, gdzie ze względu na ograniczoną ilość wolnej przestrzeni, ciężko jest wyznaczać nowe parkingi. Dlatego też kierujący często decydują się na parkowanie auta w miejscu niedozwolonym. Nie pomagają ani prośby, ani groźby. Kierowcy wciąż zostawiają auta na trawnikach, rozpychają się na dwóch miejscach parkingowych, zastawiają śmietniki i chodniki albo "cenią komfort" tak bardzo, że niemal wjeżdżają do dużego pokoju. Niektóre przypadki przyprawiają innych o ból głowy.

Służby mundurowe odbierają coraz więcej sygnałów o źle zaparkowanych a wręcz porzuconych autach, które blokują wjazdy, wyjazdy, zasłaniają widoczność, narażają pieszych na kontuzje i wypadki. - Rozjeżdżane są kolejne trawniki, skwery, zielone pobocza - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor. - Dlatego zwróciliśmy się do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji o postawienie w wybranych punktach w mieście słupków uniemożliwiających parkowanie - dodaje:

Radomianie przyznają, ze w Radomiu jest problem z parkowaniem samochodów:

Zjawisko grodzenia, ustawiania szlabanów czy takich słupków staje się coraz powszechniejsze i jest pokłosiem coraz większego problemu z parkowaniem pojazdów - mówi rzecznik MZDiK Dawid Puton:

- Słupki stawiane są na wniosek mieszkańców, służb mundurowych czy też z naszych obserwacji. Stają w miejscach, w których samochody zastawiają przejście dla pieszych i uniemożliwiają przejście przechodniom. Źle zaparkowane auta ograniczają też bezpieczeństwo samych kierowców, którzy zza zastawiających chodniki aut mają ograniczoną widoczność - tłumaczy.

Od początku roku strażnicy miejscy odnotowali już ponad tysiąc interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania. To około 30-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku - dodaje komendant:

 

- Dopóki ustawodawca nie podniesie kwot za mandaty, które dotyczą nieprawidłowego parkowania, to ta sytuacja niekoniecznie będzie nam szybko ulegała zmianie - tłumaczy.