RADOM
Jak się komunikować w szkole?
W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu rozpoczął się dziś Radomski Tydzień Komunikacji Interpersonalnej pod hasłem "Mniej mów, więcej rozmawiaj".
To inicjatywa Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i XI LO im. S. Staszica w Radomiu. Dyrektor RODoN-u Edyta Wójcik.
Dziś niemal 200 nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolni wysłuchało wykładów ekspertów. Trener biznesu i rozwoju osobistego Witold Machlarz zaproponował uczestnikom model C.A.R.E. w pracy z uczniem. - Naszym zadaniem jest generalnie dbać o rozwój ucznia. Jak to możemy robić? Dobrym kontaktem. Dobra lekcja zaczyna się przed lekcją. To utrzymywanie dobrego kontaktu z uczniami poza klasą, tego werbalnego jak i niewerbalnego, uśmiechu, gestu. To jest bardzo ważne, bo w momencie kiedy uczniowie już wejdą do klasy, mamy w niej swoich sprzymierzeńców - powiedział Witold Machlarz.
Prelegenci poświęcili też sporo uwagi przemocy rówieśniczej. Prof. Jacek Pyżalski mówił o niezauważanej często formie przemocy jaką jest wykluczenie.
Dr Marcin Bednarczyk zwrócił z kolei uwagę na potrzebę uczenia kompetencji psychospołecznych.
Komunikacja to bardzo ważny temat - mówili zgodnie uczestnicy spotkania.
W kolejnych dniach przeprowadzone zostaną warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tematem będą techniki aktywnego słuchania, komunikacja z rodzicami, autoprezentacja czy asertywność. W czwartek odbędzie się debata dla uczniów szkół podstawowych na temat "Na skróty czy poprawnie językowo?". Po południu odbędą się warsztaty o komunikacji nauczycieli z rodzicami. W piątek młodzież weźmie udział w grach komunikacyjnych.
Patronat honorowy nad Radomskim Tygodniem Komunikacji Interpersonalnej objął prezydent Radomia, a patronat naukowy - Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu. Medialnie wydarzeniu patronuje Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/34381-jak-sie-komunikowac-w-szkole#sigProGalleria2628b6f719