RADOM
Odbudowa Zamku Królewskiego w Radomiu
Społecznicy mają zielone światło dla odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan poinformował, że projekt ma szansę na realizację w ramach rządowego programu odbudowy zamków kazimierzowskich. W zrewitalizowanym zamku ma powstać Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej na bazie konstytucji Nihil Novi uchwalonej w Radomiu w 1505 roku oraz Muzeum Diecezjalne św. Kazimierza Jagiellończyka.
W ubiegłym roku radomscy radni poparli inicjatywę odbudowy Zamku Królewskiego. Dom Wielki, czyli pozostałość po Zamku, to obecnie siedziba plebanii parafii farnej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.
Adam Bielan poinformował, że idea odbudowy zamku poparta została deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego, ministra kultury Piotra Glińskiego. Są również wstępnie zabezpieczone pieniądze.
- Brakuje nam formuły organizacyjnej. Potrzebujemy instytucji, która przyjmie dotację, zajmie się organizacją odbudowy i zagospodarowaniem obiektu - powiedział Adam Bielan:
Sprawą zajmuje się Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. W jego skład wchodzą przedsiębiorcy, artyści, samorządowcy i politycy. Budynek plebanii farnej jest pozostałością po najważniejszym historycznym obiekcie w mieście, czyli Domu Wielkiego Zamku Królewskiego, wzniesionym przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku.
Radomski Zamek był niegdyś rezydencją królewską (także siedzibą starostów i miejscem sejmów). Wniesiony został około połowy XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego.