RADOM
Bezdomny nie musi być brudny
Streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej zbierają środki higieny osobistej - chcą, choć na chwilę, poprawić komfort życia bezdomnych.
Na ulicach Radomia przebywa około 300 bezdomnych, a streetworkerzy Caritas Dicezji Radomskiej są w stałym kontakcie z ok. 120 z nich. Pomagają na różne sposoby. W najtrudniejszym dla nich okresie jesienno - zimowym, dowożą ciepły posiłek i odzież, częstują gorącą kawą i herbatą, pomagają w wyrobieniu dokumentów i w razie potrzeby, skorzystania z opieki medycznej. Chcą wpłynąć na sposób ich życia i pokazać, że z bezdomności można wyjść. - Szanujemy ich decyzję, ale też pokazujemy, jakie mają możliwości, by zmienić tryb swojego życia. Mogą liczyć na rozmowę, bez oceniania. Dzięki temu mówią, że po naszych wizytach czują się jak ludzie, a my trzymamy ich stronę - mówi streetworkerka Dagmara Kornacka. - Jesteśmy pomostem między nimi, a instytucjami, które świadczą pomoc. Pomagamy w załatwianiu urzędowych spraw, czy wyrabianiu nowych dokumentów - dodaje streetworker Karol Majewski.
W trosce o poprawę komfortu ich życia, w zeszłym roku zorganizowali warsztaty z higieny osobistej. Korzystało z nich kilkunastu bezdomnych, którzy nie tylko regularnie korzystali z pryszniców, ale dbali też o zmianę odzieży na czystą, strzygli się i golili. Streetworkerzy kontynuują akcję i zachęcają też innych bezdomnych do możliwości skorzystania z kąpieli codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 - 16.00 przy ul. Zagłoby 3. Bezdomni dostaną środki czystości oraz czystą odzież.
- Środki czystości na bieżąco przekazywane są osobom bezdomnym kierowanym do ośrodków odwykowych, szpitali, noclegowni i hosteli. Artykuły potrzebne są również osobom, które korzystają z kąpieli w schronisku przy ul. Zagłoby, przed wizytą u lekarza, dentysty, instytucji czy w urzędzie - mówi Dagmara Kornacka:
Zebrane podczas ubiegłorocznej zbiórki zapasy środków higieny osobistej teraz znacznie się skurczyły. Dlatego streetworkerzy proszą o pomoc. Do końca lutego czekają na maszynki i pianki do golenia, balsamy i płyny po goleniu ( bez alkoholu), szczoteczki i pasty do zębów, mydła w kostce i płynie, żele pod prysznic, szampony, ręczniki, dezodoranty i antyperspiranty:
Produkty można przynosić do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla Kobiet i Mężczyzn przy ul. Zagłoby 3, codziennie w godz: 8.00 - 20.00.