Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Szkoły przygotowane na podwójny nabór?

piątek, 18 stycznia 2019 12:25 / Autor: Monika Nowakowska
Szkoły przygotowane na podwójny nabór?
Monika Nowakowska

Spore wyzwanie przed samorządem, jeszcze większe przed nauczycielami. We wrześniu w szkolnych ławkach zasiądą absolwenci szkół gimnazjalnych i ósmych klas szkół podstawowych. Czy szkoły średnie są przygotowane na przyjęcie wszystkich?

Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc to zadanie samorządu, który jest odpowiedzialny za ustalenie sieci szkół na danym terenie. Odbywa się ono po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

W tym roku, do szkół średnich pójdą dwa roczniki. Uczniowie, którzy w czerwcu 2019 r. ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.

- Ze wstępnych szacunków wynika, że absolwenci stanowić będą grupę ok. 3 800 uczniów, czyli mniej wiecej w równych częściach absolwenci klas III gimnazjum oraz uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej - mówi wiceprezydent Karol Semik:

Szkoły ponadpodstawowe, corocznie w ramach planowanego naboru proponują ok. 5 tysięcy miejsc. W roku szkolnym 2016/17 było to 5062 miejsca, w 2017/18 - 4912 miejsc, a na nadchodzący rok szkolny 2018/19 szkoły otrzymały zgodę na dokonanie naboru na 5120 miejsc - 64 oddziały w liceach oraz 108 oddziałów w szkołach zawodowych. Szkoły w Radomiu dysponują więc dużymi rezerwami. Po zakończeniu procesu rekrutacji pozostaje ok. 30% pula wolnych miejsc. Szacowana liczba klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym to w przybliżeniu 210 oddziałów z możliwością elastycznego podziału klasy dla absolwentów gimnazjów oraz uczniów kończących szkoły podstawowe.

Sytuacja będzie o tyle specyficzna, że szkoły będą musiały tworzyć osobne klasy dla absolwentów klas VIII i gimnazjów. Nie mogą przy tym wybierać, że chcą np. otworzyć oddział matematyczno - fizyczny tylko w liceum 3-letnim, oferta takiej klasy musi być także dla uczniów, którzy będą aplikować do liceum 4-letniego.

O ile miejsc starczy dla wszystkich, o tyle mogą zdarzyć się sytuacje, że nie zawsze uczniowie dostaną się do szkoły pierwszego wyboru – tłumaczy wiceprezydent:

Spore wyzwanie także przed nauczycielami, którzy będą musieli znać dwie podstawy programowe. I może się zdarzyć, że na jedną lekcję pójdą do klasy absolwentów gimnazjów, a na następną do liceum 4-letniego, gdzie program będzie inny - mówi wiceprezydent:

Postępowanie rekrutacyjne do liceów, techników i szkół branżowych na rok szkolny 2019/20 zostanie przeprowadzone odrębnie dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i gimnazjum. Oznacza to, że uczniowie, którzy ukończą VIII klasę szkoły podstawowej i III klasę gimnazjum nie będą rywalizowali o te same miejsca. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnej szkoły:

W pierwszej kolejności do szkół zostaną przyjęci laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych organizowanych wyłącznie przez podmioty wyłonione w konkursie ogłoszonym przez Ministra Edukacji Narodowej.

Oprócz posiadanej już rezerwy wolnych miejsc, placówki będą mogły wykorzystać pomieszczenia dydaktyczne w wygaszanych szkołach gimnazjalnych. Szkoły ponadpodstawowe uzyskają możliwość zatrudnienia nauczycieli tracących pracę w gimnazjach. Istnieje też możliwość zwiększenia liczby uczniów w nowotworzonych oddziałach do 34 osób.