RADOM
Plac Corazziego czy Republiki Radomskiej?
Nie tak dawno Rada Miejska w Radomiu zdecydowała, że plac przed gmachem dawnej siedziby Komisji Województwa Sandomierskiego nosi nazwę "Plac Corazziego". Teraz pojawiła się propozycją, by zmienić jego nazwę na "Plac Republiki Radomskiej". Warto?
Wszystko zaczęło się od wystąpienia historyka Adama Duszyka, który zaproponował, by placowi przed budynkiem dawnego Urzędu Wojewódzkiego nadać nazwę "Republiki Radomskiej". Funkcjonowała ona przez kilka pierwszych dni listopada 1918 roku. To właśnie z balkonu tego budynku tzw. Komitet Pięciu ogłosił radomianom 2 listopada, że Radom jest miastem wolnym od okupanta i zaborcy. Radny Adam Bocheński:
Radny Robert Utkowski podkreśla, że nazwa Plac Corazziego przyjęła się wśród mieszkańców, więc nie ma sensu jej zmieniać. - Możemy znaleźć inne, godne miejsce dla Republiki Radomskiej - uważa radny:
Warto przypomnieć, że gmach Urzędu obecnego Miejskiego zbudowany został w latach 1825-1827 według projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego. Budynek został wybudowany na zlecenie ówczesnych rządzących z przeznaczeniem na siedzibę władz Komisji Województwa Sandomierskiego.