Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Maszerowali ku czci Powstańców

wtorek, 22 stycznia 2019 15:17 / Autor: Weronika Chochoł
Maszerowali ku czci Powstańców
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Tysiące poległych, wygnania z kraju, a to wszystko z miłości do ojczyzny. Sto pięćdziesiąt sześć lat temu wybuchło powstanie styczniowe, dziś radomianie uczcili pamięć powstańców.

W zorganizowanie obchodów włączyły się II LO im. Marii Konopnickiej, III LO im. Dionizego Czachowskiego, V LO im. Romualda Traugutta, grupy rekonstrukcyjne z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. W uroczystości udział wzięli uczniowie radomskich liceów, władze miasta, parlamentarzyści i ci, którym bliska jest pamięć o powstańcach

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w radomskiej katedrze. Homilię wygłosił kanclerz kurii diecezji radomskiej - ks.Edward Poniewierski:

 

Na polach bitew powstania styczniowego poległo ponad dwadzieścia tysięcy powstańców, w większości ludzi młodych. Do niewoli trafiło piętnaście tysięcy osób. Wielu Polaków zostało rozstrzelanych, powieszonych. Wywiezionych na Sybir i wygnanych z kraju liczy się również w dziesiątkach tysięcy. Zasadność zrywu budzi kontrowersje, jednak miał on wielki wpływ na poczucie tożsamości narodowej - wyjaśnia Dariusz Żytnicki - dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu:

  

Uczestnicy z katedry przeszli ulicami miasta. Zatrzymali się przy klasztorze oo Bernardynów i na Placu 72. Pułku Piechoty płk. Dionizego Czachowskiego. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed krzyżem straceń przy ul. Warszawskiej. Dla licealistów tego typu obchody to żywa lekcja historii:

  

Obchody w Radomiu odbyły sę już po raz szósty. Warto dodać, że w powstaniu styczniowym udział brało około dwustu radomian.