RADOM
Armia upomina się o obywateli - rusza kwalifikacja wojskowa
Od 4 lutego do 26 kwietnia potrwa kwalifikacja wojskowa na terenie Radomia i 7 powiatów. Warto sprawdzić kogo ona obejmuje, bo nawet jeśli ktoś nie dostał wezwania imiennego, to nie zwalnia go to ze spełnienia tego obowiązku.
Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa obejmie w tym roku ok. 4 tys. mężczyzn, w tym m.in. urodzonych w 2000 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i osoby urodzone w latach 1998-1999 - mówi komendant WKU podpułkownik Zbigniew Adamczyk:
Ale uwaga! Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w Obwieszczeniu Wojewody Mazowieckiego.
Zdarzają się jednak przypadki, że osoby nie stawiają się do kwalifikacji wojskowej. Co w takim przypadku?
Osoby, które podlegały obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i z jakichkolwiek powodów nie stawiły się do niej, są obowiązane zgłosić się do Wojskowego Komendanta Uzupełnień, właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia 50 roku życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, do czasu ukończenia 60 roku życia.
Co dzieje się z osobą powołaną do pełnienia służby?
W ramach akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" Wojskowa Komisja Uzupełnień ma dla zainteresowanych bogatą ofertę szkoleniową. Jak mówi ppłk, coraz więcej osób decyduje się na pełnienie służby wojskowej i z armią wiąże swoją przyszłość:
Kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę albo będą studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia.
Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą: -dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości; dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej; zdjęcie; dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.