RADOM
[AKTUALIZACJA] Około 80 procent nauczycieli w Radomiu strajkuje
Pół tysiąca uczniów przyszło dziś do szkoły lub przedszkola mimo strajku. W sumie w poniedziałek w radomskich placówkach było ponad 1300 podopiecznych.
AKTUALIZACJA GODZ. 15.00
Urząd Miejski w Radomiu zaktualizował dane dotyczące liczby nauczycieli i pracowników administracji, którzy wzięli udział w strajku oraz liczby dzieci, które w poniedziałek przyszły do placówek, w których odbywał się strajk:
Przedszkola:
Strajkowało 78 proc. nauczycieli i 20 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 73 dzieci.
Szkoły podstawowe
Strajkowało 85 proc. nauczycieli i 13 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 214 uczniów.
Licea Ogólnokształcące, ZSO, Zespół Szkół Muzycznych i Zespół Szkół Plastycznych
Strajkowało 80 proc. nauczycieli i 21 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 172 uczniów.
Szkoły zawodowe
Strajkowało 81 proc. nauczycieli i 6 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 41 uczniów.
_____________________________________________________________________________________________
Najspokojniej w przedszkolach
61 dzieci znajduje się dziś w radomskich przedszkolach. Wszystkie mają zapewnioną opiekę. W przedszkolach strajkują 283 osoby, a 187 osób - głównie pracownicy administracji i obsługi - podjęło pracę. W strajku nie uczestniczą cztery przedszkola nr: 5, 7, 9, 14. Natomiast w strajkujących placówkach dzieci mają zapewniony posiłek. - W piątek otrzymaliśmy informację, że w czterech przedszkolach strajkują również pracownicy kuchni. Sytuacja jest jednak pod kontrolą - dzieci będą miały co zjeść - mówi wiceprezydent Radomia Karol Semik:
Jeśli chodzi o przedszkola według danych z godz. 9.00 strajk podjęło 60 procent nauczycieli. - Rodzice przedszkolaków postanowili nie ryzykować posłaniem dziecka do przedszkola i w większości przypadków opiekę znaleźli. Nie wiem, jak długo są takie możliwości - mówi wiceprezydent Semik i dodaje: - Rodzice dzieci w wieku do 8 lat mogą zwrócić się do dyrektora przedszkola o zaświadczenie, w którym stwierdzi, że nie ma możliwości zapewnienia opieki. Z takim zaświadczeniem można udać się do ZUS-u:
Szkoły podstawowe
W przypadku radomskich podstawówek sytuacja wygląda gorzej. Strajk podjęło 78 procent nauczycieli oraz 15 procent administracji i obsługi. Do strajku nie przystąpiła jedynie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe i ponad podstawowe trudno jest na chwilę obecną oszacować dokładnie procent strajkujących nauczycieli. Ich strajk odbywa się w godzinach pracy - warto pamiętać, że nauczyciele pracę rozpoczynają w różnych godzinach, w zależności od planu lekcji. W podstawówkach (stan na godz. 9.00) znajdowało się 292 uczniów - najwięcej w PSP nr 27 i 30.
Szkoły ponadgimnazjalne
Jeżeli chodzi o licea ogólnokształcące jest jeden szczególny przypadek - II LO im. Marii Konopnickiej. Tam strajkuje 10 nauczycieli, 14 pracuje - uczniowie biorą udział w zajęciach dydaktycznych lub uczestniczą w zajęciach opiekuńczych. W liceach i zespołach szkół (łącznie z Zespołem Szkół Muzycznych i Plastycznych) strajkuje 80 procent nauczycieli. Jeśli chodzi o szkoły zawodowe: akcji strajkowej nie podjął Zespól Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowych. W pozostałych placówkach strajkuje 77 procent nauczycieli. W szkołach zawodowych przebywa 218 uczniów, jednak liczba pracujących nauczycieli pozwala na przeprowadzenie zajęć wychowawczych. W szkołach ponadpodstawowych przebywa w sumie około tysiąca uczniów:
Jak informuje wiceprezydent Karol Semik protest przebiega spokojnie. Doszło do pojedynczego incydentu w jednym z liceów. W szkole pojawił się mężczyzna z przygotowanymi afiszami przedstawiącymi treści atakującymi premiera i polski rząd:
Dyrektorzy poszczególnych szkół informują, że czas trwania strajku jest wielką niewiadomą - wszystko zależy od rozmów między stroną rządową, a związkowcami. Jutro w Radomiu odbędzie się spotkanie zespołu monitorującego sytuację w radomskich szkołach dotyczące realizacji egzaminów ósmoklasistów.
Przepisy prawa oświatowego regulują zadania dyrektora związane z zapewnieniem opieki uczniom w sytuacji kryzysowej, która może być wywołana strajkiem. Fakt przystąpienia nauczycieli do strajku nie zwalnia dyrektora z wykonania zadania polegającego na zapewnieniu uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie szkoły. Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia. Zapewnienie opieki uczniom powinno odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta. Wszelkie nieprawidłowości zgłaszać można do organu prowadzącego - odpowiednio wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz kuratora oświaty.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/37176-okolo-80-procent-nauczycieli-strajkuje#sigProGalleria4b7d80f2dc