Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Dyskutowali o edukacji i wychowaniu

piątek, 26 kwietnia 2019 12:56 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Stowarzyszenie "Młyńska" zaprosiło na kolejne spotkanie z cyklu "Rozmowy o...". Tematem dyskusji były edukacja i wychowanie.

W debacie wzięli udział ks. prof. Adam Maj, Bernadeta Kudas – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu oraz wiceprezydent Radomia Karol Semik. Dyskusja odbywała się na kilku poziomach - spojrzeniu na edukację od strony ucznia, nauczyciela, a także jednostek zarządzających oświatą.

Wiceprezydent Karol Semik zaznaczył, że jednym z problemów współczesnej edukacji jest kształcenie nauczycieli.

- Ciągle twierdzę, że trzeba zastanowić się, jak współcześnie kształcić pedagogów i jakie kryteria wstępne stawiać kandydatom na studia pedagogiczne, które muszą być koniecznie spełnione, aby przyszły nauczyciel był tym, który wykonuje nie zawód, ale coś, co jest pasją - mówił wiceprezydent.

Wiceprezydent Semik nawiązał także do strajku nauczycieli.

- Strajk miał niszczący wpływ na uczniów. Na całe życie zapamiętają, że odszedł od nich nauczyciel. Pojawiły się podziały w gronie nauczycielskim, których długo nie uda się zażegnać - powiedział.

Bernadeta Kudas, dyrektor Zespołu Szkól Technicznych mówiła m.in. o powołaniu do bycia nauczycielem.

- Na pewno część nauczycieli wybrało zawód z powołania i jest dla nich misją przekazywanie wiedzy, wychowywanie młodego pokolenia. Muszę też stwierdzić, że jest też taka grupa, która do zawodu trafiła z przypadku. Jako matka wiem również, że z tym powołaniem bywa różnie. To należałoby w jakiś sposób zmienić - powiedziała dyrektor Kudas.

Bernadeta Kudas podkreśla również, że uczniowie wracają po latach i dobrze wspominają nauczycieli z pasją.

Ks. prof. Adam Maj ocenia, że w kontekście ostatnich strajków nie jest przekonany, czy nauczyciele nadal mają poczucie pełnionej misji.

- Oglądaliśmy strajki, słuchaliśmy wystąpień. W związku z tym pytanie bardzo ważne - czy nauczyciele mają świadomośc swojej misji w stosunku do ucznia. Ja nie jestem w tym momencie gotowy do jednoznacznej oceny, bo nie chciałbym dokonywać selekcji nauczycieli i dzielić ich, bo różne były przyczyny ich wystąpień - w taki sposób ekstremalny i radykalny. Nauczycieli bardzo dotkniętych frustracją. Nie wiem, czy wynikającą tylko i wyłącznie z niskiej pensji, ale też chyba z przyczyn społecznych, politycznych. Wszystko razem spowodowało, że przesłonięta została największa wartość, jaką nosi w sobie uczeń, dla którego nauczyciel jest. W centrum edukacji jest uczeń. Bez ucznia nie ma systemu edukacji - mówi ks. prof. Maj.

Jak dodaje, trzeba będzie włożyć wiele pracy, żeby odkryli swoją misję.

- Trzeba wepsrzeć nauczycieli w odkrywaniu przez nich swojej misji, głównego celu, jakim jest wspieranie pełnego rozwoju ucznia, a dopiero na tle ucznia dostrzeganie siebie. Nie dostrzeganie w pierwszej kolejności, a później ucznia, tylko odwrotnie - podkreśla ks. Maj.

Wiceprezydent Karol Semik zaznaczył, ze debata odbyła się w szczególnym czasie, bo w obliczu strajku nauczycieli. Podkreśla, że trzeba się głębiej zastanowić nad kształceniem pedagogów i zmiany funkcjonowania nauczycieli z młodymi.

Warto również podkreslić, że dyrektor Bernadeta Kudas podzieliła się przykładem z własnej szkoły. Stwierdziła, że nie mogła zabronić nauczycielom strajku, ale ona prowadziła zajęcia i brała zastępstwa.