Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Ławnicy potrzebni od zaraz

czwartek, 16 maj 2019 12:49 / Autor: Monika Nowakowska
Ławnicy potrzebni od zaraz
foto: pixabay
Monika Nowakowska

Potrzebni ławnicy sądowi do orzekania w Sądzie Okręgowym w Radomiu i Sądach Rejonowych okręgu radomskiego. Ich ostateczną liczbę określą prezesi poszczególnych sądów.

4-letnia kadencja ławników sądowych upływa z końcem grudnia tego roku. Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego – obywatel biorący udział w orzekaniu, nie będący sędzią. Co ważne, pomimo braku zawodowego przygotowania, ławnicy mają równe prawa z sędziami i asesorami sądowymi.

Ławnik sądowy to funkcja zarezerwowana głównie dla społeczników. Ma raczej charakter prestiżowy, niż zarobkowy. Ławnik pracuje kilkanaście dni w roku, z czego za dzień pracy otrzymuje około 130 zł. Jednak, aby zostać taką osobą, należy spełniać szereg wymagań - mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza:

- Ławnikiem może zostać osoba posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich o nieskazitelnym charakterze, która ukończyła 30 lat i jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania od co najmniej od roku. Kandydat na ławnika nie może mieć więcej niż 70 lat i musi być zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika. Przyszły ławnik musi mieć co najmniej średnie lub średnie branżowe wykształcenie - mówi Arkadiusz Guza. Ze względu na charakterystykę pracy poszukiwani ławnicy muszą wykazać się szczególną znajomością spraw pracowniczych - w przypadku kandydatów, którzy orzekać będą w sprawach z zakresu prawa pracy.

Ławnikami nie mogą być osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze, osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy prawni i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze służby więziennej, radni gminy, powiatu i województwa.

Kandydatów na ławników mogą polecić prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych lub co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze i zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru:

Zgłoszenie kandydata na ławnika składa się do rady gminy, na obszarze której kandydat jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Do takiej aplikacji należy dołączyć komplet wymaganych dokumentów.

Ławnicy w Polsce mają bardzo poważne zadanie i są na równi traktowani z sędziami. Są też niezawiśli, mają prawo do przegłosowania przewodniczącego składu sędziowskiego, sędziego zawodowego prowadzącego proces i mogą też wydać wyrok według swojego uznania:

 Kadencja ławników trwa 4 lata i rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku:

 Ławnicy mają też prawo do określonych uprawnień w związku ze sprawowaną funkcją:

Ławnicy potrzebni są przede wszystkim do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i rodzinnych oraz zabójstw, w których minimalny wyrok kary wynosi 3 lata i fałszowania pieniędzy:

Termin zgłoszania kandydatur upływa 30 czerwca.