Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Willibrord, biskup
Dziś jest: Czwartek, 07 listopada 2024

RADOM

Czujniki czadu dla seniorów

wtorek, 16 lipca 2019 10:07 / Autor: Elżbieta Warchoł
Czujniki czadu dla seniorów
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Seniorzy mogą składać wnioski o udział w projekcie: Czujniki czadu

Radomscy seniorzy otrzymają bezpłatnie tysiąc czujników czadu. Nabór wniosków już trwa. Czujniki są bezpłatne dla mieszkańców Radomia w wieku 65+. Tą formą pomocy zostanie objętych 1000 osób. Warunkiem otrzymania czujnika czadu jest dostarczenie czytelnie wypełnionej Karty Zgłoszeniowej do Zakładu Doskonalenia Zawodowego ul. Saska 4/6, pokój C104 lub do Urzędu Miejskiego w Radomiu ul. Żeromskiego 53, pokój 114 lub 180. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Zakład Doskonalenia Zawodowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Radomiu realizuje na zlecenie Gminy Miasta Radom Zadanie publiczne POMOC SPOŁECZNA, w tym pomoc Rodzinom i Osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych Rodzin i Osób: Przeprowadzenie kampanii o niebezpieczeństwach związanych z tlenkiem węgla wśród radomskich seniorów, w tym zakup czujników czadu.

Program dotyczy profilaktyki i bezpieczeństwa, jest skierowany do radomskich seniorów w wieku 65+, którzy w swoich budynkach/lokalach mieszkalnych używają urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania. Cele programu: Przeprowadzenie kampanii informacyjnej uświadamiającej osobom starszym czym jest czad, jakie zagrożenia i negatywne konsekwencje niesie za sobą zatrucie gazem, Przekazanie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać, aby uniknąć tragedii, jak uchronić się przed zatruciem, Przekazanie wiedzy na temat rozpoznawania pierwszych objawów zatrucia czadem i udzielania pierwszej pomocy osobie, która uległa zatruciu, Wyposażenie min. 800, a mx. 1000 seniorów 65+ w czujniki czadu.

W ramach programu przewidziana jest organizacja 5 prelekcji (każda dla ok. 200 uczestniczek i uczestników programu) na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą czad. Po zakończeniu każdej prelekcji zostaną rozdane czujniki czadu.

W programie mogą uczestniczyć mieszkańcy Radomia, którzy ukończyli 65 lat. Warunkiem jest wypełnienie Formularza zgłoszeniowego. Pozostałe kryteria naboru są zawarte w Regulaminie.

 Regulamin przyznawania czujników czadu: Czujniki są bezpłatne dla mieszkańców Radomia w wieku 65+. Tą formą pomocy zostanie objętych 1000 (słownie: tysiąc) osób. Warunkiem otrzymania czujnika czadu jest dostarczenie czytelnie wypełnionej Karty Zgłoszeniowej do Zakładu Doskonalenia Zawodowego ul. Saska 4/6, pokój C104 lub do Urzędu Miejskiego w Radomiu ul. Żeromskiego 53, pokój 114 lub 180 dostępnej w w/w miejscach. Otrzymanie bezpłatnego czujnika czadu musi być poprzedzone uczestnictwem w prelekcji nt. Zagrożeń, jakie niesie za sobą czad, potwierdzonym na liście obecności. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość uczestniczenia w prelekcji osoby upoważnionej przez Seniora na podstawie dostarczonego wcześniej pełnomocnictwa. W pierwszej kolejności czujniki będą przyznawane: osobom mieszkającym samotnie, osobom niepełnosprawnym po okazaniu aktualnego orzeczenia o stopniu i rodzaju niepełnosprawności, osobom pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym ze współmałżonkiem, osobom pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym z innymi członkami rodziny. Z uwagi na ograniczoną liczbę czujników czadu, dodatkowym kryterium w każdym z wymienionych w pkt. 5, będzie wiek wnioskodawcy. Oznacza to, że spośród złożonych wniosków czujniki zostaną przyznane najstarszym mieszkańcom Radomia, którzy spełnili pozostałe wymagania. Czujnik przysługuje wyłącznie osobom, które w swoich budynkach/lokalach mieszkalnych używają urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania, takich jak: piecyki łazienkowe, piece gazowe, piece opalane drewnem, węglem lub olejem opałowym, kominki gazowe i naftowe ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe i inne. Czujnik czadu przysługuje na 1 gospodarstwo domowe. Czujnik czadu wydaje się po zakończeniu w/w prelekcji, na podstawie okazanego dokumentu tożsamości, wskazanego w Karcie Zgłoszeniowej. Wykonawca zadania publicznego zastrzega sobie prawo do monitoringu miejsca montażu czujnika czadu.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Biuro projektu: Centrum Kształcenia Zawodowego, Radom ul. Saska 4/6 (pokój C 104). Okres realizacji projektu: 1.06.2019 r. – 31.12.2019 r.Wartość programu: 100 000 zł.

Tag: