RADOM
Burze z gradem i wiatrem do 100km/h w regionie i u pielgrzymów
Ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami w regionie radomskim zmieniono na 1. stopień. Mamy też prognozę pogody dla pielgrzymów z diecezji radomskiej.
Ostrzeżenie dotyczy Radomia oraz powiatów: radomskiego, lipskiego, zwoleńskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, a także całego województwa świętokrzyskiego, w tym powiatu koneckiego.
- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad - informuje Kamil Walczak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenie obowiązuje do 6 rano 13 sierpnia.
Sprawdzamy też pogodę dla pielgrzymów. Kolumna I radomska idzie z Kuźnicy Grodziskiej do Mokrzesza, a kolumna II z Dobromierza do Soborzyc, Garnka, Raczkowic, Ciężkowic i Cielętnik.
W powiecie częstochowskim obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami.
- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 90 km/h , lokalnie do 110 km/h - mówi Adam Dziedzic, synoptyk IMGW.
Przed burzami ostrzegają też Świętokrzyscy Łowcy Burz.
- Czeka nas ciężka doba pod względem zjawisk burzowych, bowiem już w drugiej części dnia warunki konwekcyjne pozwolą na formowanie się silnych superkomórek burzowych z opadami dużego gradu, silnymi porywami wiatru oraz wysoką aktywnością elektryczną. Na wieczór i w nocy prognozuje się dotarcie do naszego województwa układu wielokomórkowego w formie MCS z wbudowanymi superkomórkami burzowymi, na którego czele spodziewamy się silnych porywów wiatru do 100-110 km/h oraz nawalnych opadów deszczu do 40-45 mm - czytamy w komunikacie.
Strażacy apelują, żeby zabezpieczyć na balkonach i tarasach rzeczy, które może porwać wiatr, pozamykać drzwi i okna i wyłączyć urzadzenia elektryczne i gazowe. Należy unikać otwartych przestrzeni i nie szukać schronienia w pobliżu drzew czy słupów.
- W związku z pojawiającym się alertami pogodowymi apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy by pousuwać z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pozamykajmy okna i drzwi, w miarę możliwości powyłączajmy urządzenia elektryczne i gazowe. Pamiętajmy by unikać otwartej przestrzeni, bezwzględnie nie szukać schronienia również pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi - wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie szukajmy także schronienia pod lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku, śledząc komunikaty radiowe, telewizyjne czy też internetowe - radzi Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.