Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Mazowiecka Konwencja PSL w Radomiu

niedziela, 06 października 2019 17:56 / Autor: Monika Nowakowska
Mazowiecka Konwencja PSL w Radomiu
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Radomiu odbyła się dziś Mazowiecka Konwencja Wyborcza PSL-Koalicja Polska. Na spotkaniu w Resursie Obywatelskiej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił program partii na najbliższe wybory i zapowiedział brak zgody ugrupowania na podział województwa mazowieckiego.

Na konwencji wyborczej partii w Resursie Obywatelskiej w Radomiu spotkali się Władysław Kosiniak-Kamysz - lider partii, kandydaci do Sejmu i Senatu oraz samorządowcy i przedsiębiorcy z okręgu radomskiego oraz członkowie i sympatycy partii, wśród nich marszałek Adam Struzik.

- Żeby powstał chleb to muszą być ziarna i te ziarna są różne. Nie ma dwóch takich samych ziaren, one są różne. Trzeba je połączyć ze sobą i wtedy powstaje piękny bochen chleba – mówi Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zaznaczył, że PSL-KP chce połączyć Polaków, żeby była prawdziwa wspólnota. - Możemy się różnić, możemy mieć różny światopogląd, czy pogląd na różne sprawy, ale nie możemy się nienawidzić i musimy ze sobą rozmawiać. Niby mówimy wszyscy po polsku, a często wielu z nas się po prostu nie rozumie – dodał. - Ci, którzy twierdzą, że karty już rozdane, że wszystko już wiadomo, są w głębokim błędzie. Wszystko zależy nie od sondaży, ale od mądrości i od decyzji Polaków – podkreślił lider PSL.

Szef ludowców zauważył, że przed wyborami parlamentarnymi Polskie Stronnictwo Ludowe podjęło się trudnego wyzwania, tworząc Koalicję Polską m.in. razem z Kukiz’15. - Można powiedzieć, że poszliśmy w tych wyborach pod prąd, pod prąd do gór, bo z prądem płyną śmiecie, a my nie z prądem popłyniemy, tylko pójdziemy i będziemy zdobywać szczyty i zwyciężymy. To jest nasze zobowiązanie – oświadczył Kosiniak-Kamysz:

Politycy PSL-u przedstawili swój program wyborczy, w którym podkreślali, że pamiętają o rolnikach i lokalnych przedsiębiorcach. To oni, zdaniem ludowców, stanowią trzon gospodarki naszego kraju. Wspomnieli o konieczności współpracy i uproszczenia procedur, które miałyby ułatwić obu tym grupom działalność.

- Symbioza rolników, przedsiębiorców i samorządowców buduje pomyślność i powodzenie naszego kraju. Bez współpracy między tymi środowiskami zawsze będzie trudno, dlatego też musi być odpowiedni klimat w naszym państwie, aby ta współpraca dobrze się układała - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik:

- To wielkie zadanie Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby pamiętać o wspaniałej i bogatej historii polskiej wsi, ale jeszcze większym wyzwaniem stojącym dzisiaj przed nami jest to, aby ci, którzy dzisiaj zajmują się produkcją rolną oraz przedsiębiorcy mieli dobre warunki do skutecznego funkcjonowania. Takie jest właśnie nasze ugrupowanie. Łączymy w sobie tradycję i nowoczesność - dodał Mirosław Maliszewski, kandydat PSL w październikowych wyborach:

Odnosząc się do wieloletniej tradycji ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że PSL zbudowało Koalicję Polską na fundamencie 125 lat historii i tradycji. - Bo kochamy Polskę, łączymy Polaków. Porozumienie służy ludziom, nie wojna i nienawiść, nie zawiść i obłuda tylko porozumienie – podkreślił szef ludowców.

Według niego połączenie różnych środowisk politycznych jest gwarantem, że PSL potrafi też łączyć Polaków. Szef ludowców przyznał, że PSL nie jest „ekspertem od fajerwerków”. - Tylko, że wyobraźcie sobie, jakby noc sylwestrowa trwała całą noc. No to ogłuchlibyśmy i mielibyśmy tych fajerwerków dość. Jakby takie fajerwerki trwały przez kolejne cztery lata, to naprawdę będziemy ciężko chorzy, a polska służba zdrowia jest w takim stanie, że sobie nie poradzi – dodał.

Szef ludowców zaznaczył, że PSL od pokoleń wspiera polską wieś i jest z niej dumna. - Ale zdajemy sobie sprawę, że aby obronić tradycyjną polską żywność, gospodarność, przedsiębiorczość, żeby docenić ludzi ciężkiej pracy, musimy zdobywać głosy wszędzie: w małej nawet miejscowości, w miasteczku powiatowym, w ośrodkach subregionalnych, w dawnych miastach wojewódzkich, takich jak Radom, ale również musimy zdobywać głosy w największych metropoliach – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL odniósł się też do zapowiedzi PiS dotyczącej podziału Mazowsza na dwa województwa. Według niego woj. mazowieckie powinno pozostać w dotychczasowym kształcie. - Dziś jesteśmy w Radomiu, w subregionie radomskim, największym w woj. mazowieckim, którego nie pozwolimy zniszczyć, nie pozwolimy rozebrać. Nie będzie rozbioru woj. mazowieckiego! – mówił.

Lider ludowców mówił też o dużej roli przedsiębiorców w rozwoju kraju. Jak dodał, to właśnie dzięki nim mogą być realizowane duże programy społeczne. - Chciałbym wam bardzo serdecznie podziękować za to, że dzisiaj, dzięki waszej aktywności są programy społeczne: roczny urlop macierzyński, karta dużej rodziny, 1000 zł na każde dziecko, które wprowadzałem i 500 plus, który wprowadzili nasi następcy – wyliczał. Dodał, że wzrost gospodarczy, dzięki któremu można realizować programy społeczne, nie jest dziełem urzędników czy parlamentarzystów, ale przedsiębiorców.

Do roli przedsiębiorców w rozwoju kraju odniósł się także polityk i biznesmen Dariusz Grabowski:

- bardzo sie cieszę, że dzięki podpisanemu porozumieniu z Kukiz 15' jest możliwość na wprowadzenie JOW-ów - mówi prezes PSL w powiecie zwoleńskim Bogusława Jaworska:

Kosiniak mówił też o głównych założeniach programu PSL, m.in. o tzw. dobrowolnym ZUS polegającym na tym, że przedsiębiorca będzie mógł wybrać okres, kiedy będzie płacił składki. - Proponujemy dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych, jak w Niemczech. Nie jesteś w stanie go zapłacić, nie płacisz, masz wakacje od ZUS. Rozłóż sobie te 25 lat czasu składkowego, tak żeby uzbierać na minimalną emeryturę przez 40, 50 lat swojej aktywności zawodowej. Masz 15, 20 lat wolnych od ZUS. Możesz sam regulować – tłumaczył prezes PSL.

W okręgu radomskim liderem listy PSL do Sejmu jest prezes Związku Sadowników RP, poseł Mirosław Maliszewski. PSL wystawił też swojego kandydata na senatora w okręgu nr 49 obejmującym powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski. Jest z nim sadownik i radny Sejmiku Mazowieckiego Leszek Przybytniak. Jego kontrkandydatem jest marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.