Wydarzenia
Zapasy krwi tak małe, jak w wakacje. Apel do krwiodawców!
Od przyszłego tygodnia Ministerstwo Zdrowia wznowi kampanię zachęcającą do oddawania krwi. Zapasy w regionalnych centrach w całym kraju nikną w oczach, a potrzebujących nie ubywa! O oddawanie krwi zaapelował podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Wiceminister Gadomski zwrócił uwagę na fakt, że zapotrzebowanie na krew - w związku z "odmrażaniem" gospodarki - będzie się zwiększało, ale wiąż maleje liczba osób, które decydują się na donację.
- Widzimy, że zapasy, którymi dysponujemy, zmniejszają się do poziomów wakacyjnych, kiedy wielu dawców wyjeżdża. Od przyszłego tygodnia wznowimy kampanię zachęcającą do oddawania krwi - deklaruje Sławomir Gadomski.
Jak dodał, stacje w całej Polsce są przygotowane na pobieranie krwi w czasie epidemii, a wszelkie normy bezpieczeństwa są zachowane. Potwierdza to Katarzyna Stanios z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu:
Postępowanie obejmuje pomiar temperatury i wywiad.
Wywiad:
- Do budynku RCKiK w Radomiu, ambulansu po wstępnej kwalifikacji, może wejść wyłącznie osoba, która:w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami Polski, nie miała kontaktu z osobą zakażoną lub będącą w kwarantannie, temperatura ciała nie przekroczyła 37,3oC.
- Każda osoba wchodząca dokonuje dezynfekcji rąk przed wejściem do głównego budynku Centrum, ambulansu i otrzymuje maseczkę ochronną.
- Dawca wypełnia krótką Ankietę, dopiero jeśli pozytywnie przejdzie kwalifikację wstępną jest rejestrowany do oddawania krwi.
Ponadto RKCiK wprowadziło konieczne zmiany dotyczące pracy Centrum:
Ograniczone do minimum kontakty między personelem z różnych komórek organizacyjnych-działów RCKiK w Radomiu.Zwiększona częstotliwość czyszczenia i dezynfekowania klamek, poręczy, blatów roboczych (w trakcie przyjmowania Dawców).Pracownicy w obszarze roboczym, w zależności od stopnia zagrożenia, zabezpieczeni są w środki ochrony indywidualnej: maseczki ochronne/przyłbice ochronne/okulary ochronne, rękawiczki jednorazowego użytku, fartuchy z długim rękawem i obuwie ochronne. Każdego dnia pracownik RCKiK wypełnia i podpisuje deklarację, w której zawarte są informacje niezbędne do dopuszczenia do pracy przez kierownika działu. Pytania dot. ewentualnych objawów, bądź ich braku, choroby (przeziębienia, kataru itp.), kontaktu z osobą zakażoną lub będącą w kwarantannie z powodu koronawirusa, temperatury ciała nie przekraczającej 37,3oC.
Z pilnymi apelami o oddawanie krwi wychodzi również Narodowe Centrum Krwi. NCK zwraca się między innymi do klubów i stowarzyszeń Honorowych dawców Krwi, studentów czy harcerzy.
Jeśli chodzi o zapasy krwi w RCKiK w Radomiu, te są na dramatycznym poziomie. Jedynie poziom krwi grupy AB RH+ utrzymuje się na poziomie niskim. Stan pozostałych grup jest bardzo niski.
Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu przy ul. Limanowskiego, do pracy wrócił również Oddział Terenowy w Grójcu, przy ul. Piotra Skargi. Cały czas organizowane są akcje wyjazdowe w Radomiu i ościennych powiatach. Ich harmonogram jest na bieżąco aktualizowany tutaj.
Pracownicy RCKiK w Radomiu wychodzą, a w zasadzie wyjeżdżają naprzeciw krwiodawcom i są w stanie przyjechać na miejsce (do miejsca pracy czy miejscowości) po znalezieniu przez organizatorów kilkunastu osób chętnych. W majowy weekend taka akcja odbyła się w gminie Jastrzębia, gdzie udało się zebrać prawie 16 litrów krwi (relacja tutaj). O tym, jak umówić się i zaprosić RCKiK przeczytać można tutaj.
Krew potrzebna jest m.in dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych, a także dla osób przed i po transplantacjach. Obok zaplanowanych zabiegów, wciąż zdarzają się wypadki, których ofiary często wymagają pilnego przetoczenia krwi.