Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Radomskie

Mieszkańcy gminy Jastrzębia "wyprodukowali" prawie 16 litrów krwi!

poniedziałek, 04 maj 2020 17:00 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

To była spontaniczna akcja zorganizowana w mediach społecznościowych. Udało się ją jednak przenieść do realnego świata, a co ważniejsze - zanieść realną pomoc. W gminie Jastrzębia odbyła się zbiórka krwi zainicjowana przez mieszkankę gminy, a jednocześnie dziennikarkę Radia Plus Radom. 

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu na parking OSP w Jastrzębi zawitał w sobotę, 2 maja. Chęć oddania krwi zadeklarowało 41 osób, do donacji zakwalifikowanych zostało 38 krwiodawców. To dało wynik: 15,42 l. W sytuacji, kiedy zapasy krwi - bez względu na grupę - kurczą się w zastraszającym tempie każdy litr jest wazy. Rozumieją to mieszkańcy gminy Jastrzębia oraz goście, którzy w sobotę wzięli udział w zbiórce. Jak mówią, atmosfera w ambulansie jest naprawdę miła, a wszystko odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wszyscy zgodnie podkreślają: "To mały gest, który dla potrzebujących może znaczyć bardzo wiele": 

Pomysłodawczynią zbiórki była Weronika Chochoł - prywatnie mieszkanka gminy Jastrzębia, zawodowo - dziennikarka Radia Plus Radom. - Pomysł narodził się w czasie pracy, kiedy przygotowywałam materiał o zapraszaniu pracowników RCKiK "do siebie". Pomyślałam wtedy: "Skoro promuję to w mediach, czemu nie zorganizować takiej akcji w swojej gminie?": 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pracuje z drobnymi ograniczeniami. Jednak codziennie można wybrać się  do stacji przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Cały czas organizowane są akcje wyjazdowe, których harmonogram jest publikowany i na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej RCKiK w zakładce "Akcje wyjazdowe". Można również zaprosić pracowników RCKiK do swojej gminy, miejscowości czy miejsca pracy. - Zachęcamy do zgłaszania chęci oddania krwi - wtedy ustalamy termin i ambulans przyjeżdża w umówione miejsce - mówi Katarzyna Stanios z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu i dodaje: - Oczywiście, nie będziemy jechać do jednej czy dwóch osób, które chcą oddać krew. Warto aby była to grupa ok. 20-30 osób. Z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie osoby chętne, po badaniach zostają zakwalifikowane: 

By zaprosić pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu do siebie, należy skontaktować się z Centrum pod numerem telefonu: 502 218 720.