Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Kondycja przedsiębiorców - wyniki ankiety w związku z COVID-19

środa, 27 maj 2020 12:05 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Kondycja przedsiębiorców - wyniki ankiety w związku z COVID-19
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

O 25% mniejsze przychody, gorsza kondycja, zawieszona działalność - tak przedstawia się sytuacja przedsiębiorców z Mazowsza w związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą w Polsce wywołaną pandemią COVID-19. To wyniki ankiety, którą przygotowała Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej. Jednocześnie przedsiębiorcy przyznali w niej, że skorzystali z rządowych from wsparcia i są one realizowane szybko oraz sprawnie.

Anonimowa ankieta skierowana została do przedsiębiorców regionu radomskiego. Badanie odbyło się w okresie od 4 maja  do 22 maja 2020 r. , a udział w nim wzięło 144 przedsiębiorców. Dzięki ankiecie można ocenić, jak lokalni przedsiębiorcy radzą sobie w aktualnej sytuacji i co sądzą o oferowanych przez rząd i władze samorządowe formach wsparcia dla przedsiębiorców.

- Wystosowaliśmy 7 krótkich pytań. Chcieliśmy, żeby jak najwięcej osób wzięło udział w ankiecie. Tych osób mogło być więcej, ale tak to jest z przedsiębiorcami, że skupieni są głównie na prowadzeniu swojego biznesu. Co jest warte uwagi, to że przedsiębiorcy poradzili sobie z zainstniałą sytuacją, chociaż oczywiście ich kondycja znacznie się pogoraszyła, spadły przychody powyżej 25%, ale wiele firm przetrwało, prowadziło swoją działaność. Przedsiębiorcy chętnie skorzystali z rządowego programu wspracia, natomiast nie zbyt dobrze oceniają propozycje wsparcia ze strony samorządu lokalnego - mówi Łukasz Białczak prezes IPHZR.

Jak dodaje ankieta jest pierwszą, którą przeprowadzono wśród przedsiębiorców regionu radomskiego po ogłoszenia pandemii COVID-19. - W najbliższym czasie planujemy ponownie zapytać firmy o ich plany, sytuację gospodarczą i ocenę wsparcia ze strony Rządu jak i samorządu lokalnego. Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom, którzy wzięli udział w badaniu, ale też i osobom, które pomogły nam dotrzeć do wielu firm - podkreśla Łukasz Białczak.

Oto wyniki ankiety wśród 144 przedsiębiorców:

- Większość przedsiębiorców, tj. 57,6 % ankietowanych przyznało, że ich kondycja znacznie się pogorszyła (spadek przychodów powyżej 25%). Z drugiej strony, ponad ¼  przedstawicieli  firm ocenia, że ich sytuacja ekonomiczna jest dobra i prowadzą działalność bez większych problemów. Nieznaczna część ankietowanych zawiesiła swoją działalność - to firmy reprezentujące branże, którym zakazy związane z epidemią uniemożliwiły prowadzenie działalności gospodarczej. Żadna z firm, które brały udział w badaniu nie zgłosiła wniosku  o upadłość ani nie wyrejestrowała działalności.

- Z różnych propozycji wsparcia oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej skorzystało niemal 77 % ankietowanych przedsiębiorstw, z czego najwięcej bo ponad ¾ firm wykorzystała możliwość zwolnienia ze składek ZUS, a niemal co trzecia złożyła wnioski o subwencje do PFR. Te dwie formy wsparcia zostały zresztą najlepiej ocenione przez ankietowanych. Warto podkreślić, iż badanie prowadzone było w drugim i trzecim tygodniu od uruchomienia subwencji z PFR,  narzędzia funkcjonującego od 29 kwietnia br.

- Lokalne firmy, nie są natomiast zadowolone z pomocy oferowanej przez samorząd lokalny. Prawie 90% nie skorzystało z żadnych ulg proponowanych przez Gminę Miasta Radomia i inne samorządy regionu radomskiego. Wśród wszystkich przedstawionych przez władze rządowe  i samorządowe form wsparcia, propozycje samorządu lokalnego dobrze oceniło tylko 5,6%  przedsiębiorców.

- W ocenie przedsiębiorców brakuje nowych instrumentów i  rozwiązań,  które pozwolą w dłuższym czasie zmniejszyć koszty pracy, m.in. wydłużenia czasu przyznana ulg składek ZUS i  zwolnienia  z PIT i CIT.  Przedsiębiorcy podkreślają, że należałoby znacząco ograniczyć biurokrację, po to, żeby skrócić  czas oczekiwania na wsparcie finansowe.

- Od samorządu lokalnego przedsiębiorcy oczekują działań aktywizujących i wspomagających lokalnych biznes, a także wdrożenia pakietów umożliwiających korzystanie z realnych ulg, nie tylko mających charakter odroczenia płatności z tytułu podatków od nieruchomości.