RADOM
Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego
- Z reform, które przyszły do nas wraz ze zmianą ustrojów, reforma samorządów - według mnie - jest najbardziej udaną reformą, jaka nastąpiła na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski w Dniu Samorządu Terytorialnego.
27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r. obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
Dziś przypada trzydziesta rocznica utworzenia samorządu terytorialnego. Prezydent Radomia Radosław Witkowski wspomina nadzieje związane z polskim samorządem i wiarę w to, że polski samorząd będzie bliżej ludzi i będzie rozwiązywał ich problemy. Zauważa jednak bolączki samorządów. - Nam przybywa zadań, natomiast ubywa pieniędzy. Dziś sobie z tym radzimy, ale skutki COVID-u 19, przede wszystkim finansowe, też są olbrzymie. To jest na pewno wyzwanie, które stoi przed samorządowcami w ciągu najbliższych lat:
Jak mówi prezydent Radosław Witkowski, samorządu nie uda się odpolitycznić:
Czego nalezy życzyć samorządowcom w dniu ich święta?
Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji według stanu na 1 stycznia 2015 r., Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 478 gmin. Wśród tych ostatnich są 304 gminy miejskie, w tym 66 miast na prawach powiatu - tzw. „powiatów grodzkich”, 611 miejsko-wiejskich oraz 1 563 wiejskie.
O Dniu Samorządu Terytorialnego mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Więcej tutaj. Funkcję wójta gminy Odrzywół od trzydziestu lat pełni Marian Kmieciak, który w środę, 27 maja był gościem Bilansu Dnia w Radiu Plus Radom. Rozmowy wysłuchać można tutaj.