RADOM
Odkrywca Krainy Baśni odnaleziony, w tym roku ogłoszenie wyników online
Karol Chrzanowski ze Szkoły Zakonu Pijarów w Warszawie zdobył nagrodę główną i tytuł Odkrywcy Krainy Baśni w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu "I ty możesz zostać baśniopisarzem" organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 w Radomiu. W tym roku nie było uroczystego wręczenia nagród, przedstawienia przygotowanego przez uczniów, po raz pierwszy w historii konkursu nie zostanie również wydany tomik z najlepszymi baśniami.
Wręczenie nagród odbywało się zawsze na początku kwietnia i połączone było z dniem patrona szkoły - Hansa Christiana Andersena. Na uroczyste wręczneie nagród przyjeżdżali laureaci z całej Polski. Przedstawienie na kanwie zwycięskiej baśni przygotowywali uczniowie PSP nr 2.
Następnie ulicami osiedla przechodził barwny korowód, którego tradycja sięgała ponad dwudziestu lat, a okazją do jego zorganizowania były imieniny Hansa Christiana Andersena. Jak to było w zeszłym roku? Relację znaleźć można tutaj.
W tym roku było zupełnie inaczej - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu zauważa dwie główne różnice:
Jednak konkurs się odbył, do XIII edycji wpłynęło ponad 130 prac z trzynastu województw. W większości prace pisane były prozą, nie zabrakło jednak wierszy i scenariuszy.
Celem konkursu jest popularyzacja twórczości Hansa Christiana Andersena, zachęcanie najmłodszych do czytania, a także rozwijania swoich pasji i zdolności pisarskich. Każda baśń zgłoszona do konkursu, obok cech gatunkowych baśni, powinna zawierać element lokalny. - Uczniowie w swoich pracach zwracali uwagę na różnego rodzaju detale - podsumowuje Marek Sternalski - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomiu:
Nagrodę główną i tytuł "Odkrywcy Krainy Baśni" zdobył Karol Chrzanowski ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Warszawie za baśń „Nadwiślańskie wierzby” (opiekun Anna Szewc). I miejsce należy do Jana Sawickiego z Polsko–Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej La Fontaine w Warszawie za baśń „Szczur, który chciał zostać elfem” (opiekun Kinga Pawelec). II miejsce należy do Zuzanny Płusy ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie za baśń „Magiczna Częstolandia” (opiekun Justyna Dymarczyk). Na trzecim miejscu podium uplasował się Igor Bartkowski z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brukach Unisławskich (województwo kujawsko-pomorskie) za tekst „Zapomniana baśń” (opiekun Maria Effelt).
Nie zabrakło również wyróżnień:
Wyróżnienie Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu powędrowało do Jakuba Spychalskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojewie (województwo kujawsko-pomorskie) za „Baśń o sowie” (opiekun Magdalena Szperka). wyróżnienie Radia Plus Radom za wiersz „Jeżyk Jerzy” trafiło do Dawida Mazurczaka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie (województwo zachodniopomorskie). Opiekun Olga Taratajcio. Wyróżnienie Gazety Wyborczej powędrowało do Małgorzaty Ozdoby ze Szkoły Podstawowej 129 w Krakowie za baśń „Dobrosław i zegar” (opiekun Beata Ciepły). Wręczona została również Nagroda Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Ch. Andersena w Radomiu Marka Sternalskiego. Otrzymała ją Zofia Hebda z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomiu za baśń „Medalik” (opiekun Renata Janikowska).
- Jednej rzeczy, której na pewno dzieciom nie brakowało, to dziecięce marzenia i dziecięca wyobraźnia. Dlatego z okazji Dnia Dziecka życzę tego, ażeby mogły zrealizować swoje marzenia, żeby nikt nie ograniczał ich wyobraźni i żeby wszystko wróciło do normalności - mówi dyrektor Sternalski:
Patronem medialnym konkursu jest Radio Plus Radom.
Na stronie internetowej PSP nr 2 w Radomiu przeczytać można zwycięską baśń. Wkrótce w sieci pojawią się najlepsze prace tegorocznej edycji.