Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Od 2 września nauczanie zdalne?

wtorek, 25 sierpnia 2020 09:33 / Autor: Weronika Chochoł
Od 2 września nauczanie zdalne?
fot. pixabay.com (jarmoluk)
Weronika Chochoł

Wśród rodziców pojawiły się pogłoski, jakoby od 2 września nauka miałaby być prowadzona w trybie zdalnym lub hybrydowym. "Wszystko zależy od specyfiki danej szkoły - liczby uczniów, charakteru, powierzchni, którą dysponują dyrektorzy" - odpowiada dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. Dyrektorzy szkół przygotowują się na każdą okoliczność, w szkołach trwają szkolenia, rady pedagogiczne i dyskusje na temat sposobu prowadzenia zajęć. 

Do redakcji Radia Plus Radom zgłosili się rodzice ucznia jednej ze szkół technicznych w Radomiu. Ich zdaniem od 2 września w tradycyjnym trybie mieliby uczyć się jedynie pierwszoklasiści. Uczniowie pozostałych klas braliby udział w zajęciach zdalnych, a do szkoły przyjeżdżaliby jedynie na klasówki czy w wyjątkowych sytuacjach. 

Jak wyjaśnia Agnieszka Grabska - p.o. dyrektora wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, to w jakim trybie odbywać się będą zajęcia zależy od specyfiki placówki, jej powierzchni i ilości uczniów. Należy pamiętać, że MEN w wydanych wytycznych dla szkół rekomenduje - w miarę możliwości - taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku). Rekomendowane jest również unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

Na obecną chwilę zajęcia w szkołach mają odbywać się w modelu tradycyjnym, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i wytycznych wydanych przez resort edukacji. - Żeby przejść na naukę zdalną czy model hybrydowy, czyli mieszaną formę kształcenia, dyrektor musi uzyskać pozytywną opinię powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz zgodę organu prowadzącego. Te przepisy będą obowiązywać od 1 września, w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor zgłasza się do wymienionych organów - dodaje Agnieszka Grabska: 

 

- Póki co nie mamy informacji, żeby któraś ze szkół uzyskała tą zgodę. Być może 2 września będziemy mogli powiedzieć, czy lub ile szkół wystąpiło z takim wnioskiem - dodaje Agnieszka Grabska: 

 

Na różne okoliczności przygotowuje się grono pedagogiczne Zespołu Szkół Technicznych. - Nie jesteśmy w stanie jako placówki oświatowe Radomia spełnić wymogów zapisanych w rozporządzeniu dotyczącym nauki od 1 września. W związku z tym zastanawiamy się, co zrobić, żeby zachować dystans społeczny i zapewnić uczniom bezpieczeństwo - zauważa Bernadetta Kudas - dyrektor ZST i wyjaśnia: - Najprawdopodobniej od 2 września w naszej szkole prowadzone będzie nauczanie hybrydowe - część klasy przychodzi w jednym tygodniu, a druga połówka jest w domu. W następnym tygodniu jest zamiana. Jednak w przypadku mojej szkoły jest to o tyle wygodne, że większość zajęć możemy poprowadzić tak, aby uczniowie będący w domach uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w szkole dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii: 

 

 Informacji o zajęciach w szkole jedynie dla uczniów klas pierwszych nie potwierdza również Jolanta Skoczylas - dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu. - Każdy dyrektor musi przyjrzeć się dokładnie swojej placówce, ale o takich ograniczeniach nie słyszałam: 

 

W tradycyjnym trybie do szkół wrócą również uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Jedynie w rozpoczęciu roku udział wezmą tylko uczniowie pierwszych klas, a pozostali z planem lekcji zapoznają się przez dziennik elektroniczny. - Dopiero w momencie zagrożenia epidemiologicznego może dojść do nauczania hybrydowego - wyjaśnia Dariusz Żytnicki - dyrektor II LO: 

 

Do nauki w "covidowej rzeczywistości" przygotowują się również szkoły podstawowe. Do PSP nr 28 w Radomiu 2 września pójdą uczniowie wszystkich klas. Zmieniona będzie natomiast organizacja zajęć, przerw i samego wchodzenia czy wychodzenia z placówki. O szczegółach mówi dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 Sylwia Łyżwa:

 

Jak wynika z wytycznych wydanych przez resort, rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

W szkołach i placówkach oświatowych mają obowiązywać ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.

Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje trzy warianty funkcjonowania szkół: tradycyjny, mieszany (hybrydowy) oraz zdalny.

Szczegółowe wytyczne resortu dotyczące nauki w szkołach od 1 września dostępne są tutaj