RADOM
Święto plonów opoczyńskich rolników
Rolnicy powiatu opoczyńskiego dziękowali za tegoroczne zbiory. W Żarnowie zakończyły się gminno-powiatowe dożynki. Były występy na scenie, pokazy historyczne, nie zabrakło też degustacji regionalnych potraw. Chętnych do wspólnego świętowania nie brakowało.
Dożynki były częścią dwudniowych Dni Żarnowa. Święto rozpoczęło się od sobotnich Żarnowskich Spotkań z Historią. Te przeprowadzone zostały w miejscowym domu kultury. Tego dnia nie zabrakło również występów artystycznych. Na scenie zaprezentowali się uczniowie okolicznych szkół, ale także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie i pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach. Wieczorem publiczność bawili: Don Vasyl, zespół Exaited oraz kabaret Na Koniec Świata. - Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Co ważne, maluchy z wesołego miasteczka mogły korzystać bezpłatnie - podkreśla wójt Żarnowa Krzysztof Nawrocki.
Niedzielne uroczystości otworzyła Msza święta dożynkowa odprawiona w kościele św. Mikołaja. Po nabożeństwie odbyła się uroczystość nadania honorowego obywatelstwa Żarnowa dla ks. kan. Jana Kruka, proboszcza seniora w parafii w Żarnowie. - To wielkie wyróżnienie dla mnie i ukoronowanie mojej pracy duszpasterskiej w Żarnowie, w którym spędziłem już 28 lat - mówił tuż po zakończeniu ceremonii.
Po nadaniu obywatelstwa dla ks. kan. Jana Kruka uczestnicy uroczystości w barwnym korowodzie dożynkowym przeszli na plac targowy. Było powitanie gospodarzy chlebem i solą, część obrzędowa, nie zabrakło także występów na scenie. - Dożynki to czas kiedy dziękujemy rolnikom za ich pracę. A ten rok wcale nie był dla nich łatwy - mówił wicestarosta opoczyński Józef Róg. Jak zaznaczył, mijający rok dla opoczyńskich rolników był co prawda bardzo urodzajny. Niestety, deszczowa aura sprawiła, że nie wszystkie zboża udało się rolnikom zebrać z pól.
Ważnym punktem niedzielnych uroczystości w Żarnowie był pokaz historyczny nawiązujący do bitwy stoczonej ze Szwedami właśnie pod Żarnowem. Jak co roku rozstrzygnięty został również konkurs na sołtysa roku powiatu opoczyńskiego. Zaszczytny tytuł tym razem zdobył Józef Skorupa, sołtys wsi Różanna. Za jego kandydaturą głosowało 675 osób. Podobnie jak w poprzednich latach sołtys roku powiatu opoczyńskiego pojedzie w nagrodę na wycieczkę do Brukseli. Józef Skorupa za zwycięstwo w konkursie dostał również rower.
Patronem medialnym Dni Żarnowa i dożynek gminno-powiatowych było Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/5004-swieto-plonow-opoczynskich-rolnikow#sigProGalleria6a33faf086