Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Rozpoczęła się „ewakuacja” pacjentów radomskiego szpitala

poniedziałek, 19 października 2020 13:05 / Autor: Radosław Mizera
Rozpoczęła się „ewakuacja” pacjentów radomskiego szpitala
foto: Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Pierwsza grupa pacjentów radomskiego szpitala została przetransportowana do innych lecznic w regionie – poinformował Jerzy Zawodnik, wiceprezydent miasta, który był gościem Radia Plus Radom. To pokłosie decyzji wojewody mazowieckiego, który polecił zapewnić w budynku przy Tochtermana 200 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem.

Jerzy Zawodnik poinformował, że główny budynek szpitala będzie przeznaczony dla pacjentów covidowych. - Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia byliśmy zobligowani do utworzenia 28 miejsc dla osób zakażonych. Dzisiaj – po decyzji wojewody – mamy już przygotowanych 50 takich miejsc na 200 docelowych. Z jednej strony cieszę, że w Przysusze utworzono szpital covidowy, ale musimy wiedzieć, że to wciąż za mało, bo tych miejsc potrzeba więcej – informuje Jerzy Zawodnik.

Dzisiaj część pacjentów z Radomia została przewieziona do szpitali w Zwoleniu, Pionek, czy Nowego Miasta nad Pilicą. - W głównym budynku szpitala, gdzie będą znajdowały się osoby chore na COVID-19, mamy jeszcze ponad 120 pacjentów. Dzisiaj wykonujemy ostatnie zaplanowane zabiegi. Staramy się na bieżąco wypisywać naszych podopiecznych do domów – mówi Jerzy Zawodnik.

Z pracy szpitala nie zostaną wyłączne pozostałe budynki m.in. pawilon ginekologiczno-położniczy, oddział dziecięcy, dermatologii czy rehabilitacji.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o tym, dlaczego powiat radomski został włączony do strefy czerwonej, a nie miasto Radom? Z danych wynika, że od 1 do 15 października w powiecie radomskim odnotowano 7 osób zakażonych na 10 tys. mieszkańców, a w mieście ten wskaźnik wynosił 10,5. Do czerwonej strefy są kwalifikowane te obszary, gdzie przekroczono wskaźnik 12 osób.

Z Jerzy Zawodnikiem, wiceprezydentem miasta rozmawiał Radosław Mizera: