RADOM
Ku pamięci leśników z Auschwitz...
Biogramy leśników z regionu radomskiego i świętokrzyskiego zamordowanych w Auschwitz-Birkenau znalazły się w publikacji wydanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Książka została opublikowana w 75. rocznicę wyzwolenia obozu.
Wydana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” opisuje tragiczną historię co najmniej 205 polskich leśników. Księgę podzielono na części. Pierwsza z nich opisuje m.in. losy leśników w dwudziestoleciu międzywojennym oraz ich sytuację po wybuchu II wojny światowej. Druga część ukazuje to w jaki sposób przebiegało aresztowanie i deportacja przyszłych więźniów do Auschwitz oraz ich obozowe losy. W publikacji znalazły się również biogramy leśników z regionu radomskiego i świętokrzyskiego. Jak wynika z informacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, wśród więźniów obozu znalazło się około 50 leśników z tutejszych nadleśnictw.
Premiera publikacji odbyła się 16 listopada w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu podczas uroczystości upamiętniających losy polskich leśników, deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz w latach 1940-1944.
- Leśnicy zwykle trafiali do Auschwitz za współpracę z partyzantami i ich ukrywanie, działalność konspiracyjną, współpracę i przynależność do AK, z racji sprawowanej funkcji lub z nieznanych powodów, aresztowani przez gestapo podczas pacyfikacji Garbatki, czy masowych aresztowań w Stachowie, lub w innych okolicznościach. Większość nie doczekała wyzwolenia obozu, dla niektórych był to obóz przejściowy, byli tacy, którzy zginęli tu wraz z rodziną - mówi Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” została sfinansowana ze środków Lasów Państwowych i powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Leśników „Przyjaźń́” im. św. Jana Gwalberta. Patronat honorowy nad publikacją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Andrzej Konieczny. W publikacji znalazł się także rozdział autorstwa Piotra Kacprzaka, zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu dotyczący leśnictwa w Polsce po wybuchu II wojny światowej.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/50996-ku-pamieci-lesnikow-z-auschwitz#sigProGalleriad8d37f6611