Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

Samorząd

"Strefa przylotniskowa" zostanie uporządkowana

poniedziałek, 30 listopada 2020 19:02 / Autor: Monika Nowakowska
"Strefa przylotniskowa" zostanie uporządkowana
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Radomscy radni jednogłośnie zatwierdzili dziś projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Strefa przylotniskowa” - jest on niezbędny do określenia przeznaczenia terenów oraz sposobu ich zagospodarowania i zabudowy.

Miejscowy plan będzie obejmował tereny położone wzdłuż ulicy Lubelskiej, alei Wojska Polskiego, a także położone w rejonie ulic Odrodzenia, Komunalnej, Kaszubskiej, Litewskiej, Wrocławskiej i Porannej.

Planistom zależy na tym, żeby inwestycje budowlane związane z lotniskiem lokowały się w miejscach właściwych nie tylko z punktu widzenia komercyjnego, ale również urbanistycznego, a ul. Lubelska stała się reprezentacyjnym korytarzem prowadzącym z centrum miasta do lotniska.

- Punktem wyjścia przy tworzeniu planu będzie wstępna koncepcja opracowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Zakłada ona stworzenie zwartej strefy gospodarczej, która będzie obejmować tereny położone pomiędzy śródmieściem a lotniskiem. Zależy nam na tym, aby w tej części miasta zostały dokładnie określone funkcje poszczególnych terenów i aby nie mieszała się np. drobna zabudowa mieszkaniowa ze strefą przemysłową czy usługową - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska:

- Według przygotowanej koncepcji ulica Lubelska, wraz ze zlokalizowanymi wzdłuż niej strefami usługowymi i przemysłowo-magazynowymi powinna stać się wizytówką Radomia dla osób przyjeżdżających koleją na lotnisko w Radomiu. Jednym z głównych elementów jest zmiana zagospodarowania sąsiedztwa przystanku kolejowego planowanego pod wiaduktem ul. Lubelskiej. Jest to okazja do rozbudowy śródmieścia, które obecnie kończy się raptownie po zachodniej stronie linii kolejowej - dodaje.

Drugim kluczowym elementem koncepcji jest konsolidacja obecnych oraz uwolnienie nowych terenów przemysłowo-magazynowych w sąsiedztwie al. Wojska Polskiego.