Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk: św. Jan Paweł II był świadkiem wiary i nauczycielem Bożej prawdy

wtorek, 04 czerwca 2024 20:07 / Autor: Radosław Mizera
Bp Solarczyk: św. Jan Paweł II był świadkiem wiary i nauczycielem Bożej prawdy
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

– Św. Jan Paweł II był świadkiem wiary i nauczycielem Bożej prawdy – mówił biskup Marek Solarczyk, który 4 czerwca celebrował Mszę św. w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia minęła 33. rocznica papieskiej wizyty w Radomiu. Przed liturgią odbyła się Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej w trakcie której referat „Wychowanie do wartości według nauczania św. Jana Pawła II” wygłosił ks. Damian Fołtyn.

W czasie liturgii bp Solarczyk powiedział, że św. Jan Paweł II był świadkiem wiary, źródłem Bożej łaski, był nauczycielem Bożej prawdy. – Był też towarzyszem i jednocześnie świadkiem umiłowania Ojczyzny i szacunku dla tych, którzy Ojczyznę, godność człowieka, dary Boga a szczególnie dar życia przeżywają, podejmują i chronią. Dzisiaj słowami to wspominamy ale wierzymy, że jest również to wyjątkowe, duchowe doświadczenie wspólnoty, której więzią jest Bóg, a orędownikiem św. Jan Paweł II – mówił pasterz Kościoła radomskiego.

Przed liturgią odbyła się Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej w trakcie której referat „Wychowanie do wartości według nauczania św. Jana Pawła II” wygłosił ks. Damian Fołtyn. Przywołał on słowa papieża, że w wychowaniu chodzi o to, aby człowiek bardziej stawał się człowiekiem, aby bardziej był a nie tylko więcej miał. – Żeby umiał być nie tylko z innymi, ale był dla innych. Tak wiele słyszymy, że społeczeństwo jest pozamykanie na siebie nawzajem i na relacje. Łatwiej jest spędzać czas ze smartfonem niż z drugą osobą. Może gdybyśmy chcieli przyjąć papieski powiew wiatru, to nie było tylu depresji i problemów. Wiemy doskonale, jak często trudno jest dotrzeć do młodych, z czymkolwiek, ale jeszcze trudniej jest dotrzeć ze światłem Ewangelii. Jesteśmy świadkami głoszenie poglądów i opinii, które powodują chaos, które widać w codziennym funkcjonowaniu i przestrzeni medialnej, gdzie trudno jest odróżnić prawdę od kłamstwa a dobro od zła – mówił sekretarz biskupa M. Solarczyka, i rzecznik prasowy Kurii Diecezji Radomskiej.

W imieniu prezydenta Radomia głos zabrała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. - Dzisiejsza sesja seminaryjna, która odbywa się z okazji rocznicy pobytu w naszym mieście Jana Pawła II, ma inny cel. Wolą radnych było, abyśmy zatrzymali się na chwilę i wsłuchali się w słowa papieża – Polaka. W trudnej i skomplikowanej rzeczywistości z jaką mamy na co dzień do czynienia, jego autorytetu tak bardzo nam brakuje. Tak wiele jest fundamentalnych kwestii, które budzą naszą troskę i obawy o stabilność tego wszystkiego, co stanowi bezcenny dorobek Polski i Europy ostatnich lat – mówiła K. Kalinowska.

W sesji uczestniczyli min. ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry, ks. Grzegorz Zieliński, duszpasterz prawników im. św. Jana Pawła II, poseł Anna Kwiecień oraz Teresa Połeć, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący radomskiej Solidarności.

Na koniec posiedzenia radni z inicjatywy radnej Agnieszki Stolarczyk zaśpiewali Barkę – ulubioną pieśń Jana Pawła II oraz złożyli kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, który znajduje się przed radomską katedrą.

Wizycie papieża w Radomiu w 1991 roku przyświecało hasło: „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni”. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na radomskim lotnisku Jan Paweł II podkreślał, że łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z pewnością oznacza dążenie do przezwyciężenia wszystkiego, co jest niesprawiedliwością i krzywdą. W ten sposób nawiązał również do protestu robotniczego z 1976 roku.

W słowie wygłoszonym do wiernych Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie przykazania „Nie zabijaj”. W pamięci wielu obecnych na płycie lotniska szczególnie zapadły również słowa o dzieciach nienarodzonych. – Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa dołącza się inny jeszcze, wielki cmentarz – cmentarz nienarodzonych. Cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka, godząc się lub ulegając presji, aby odebrać im życie, zanim jeszcze się narodzą. (…) Trudno wyobrazić sobie dramat straszliwszy w swej moralnej, ludzkiej wymowie.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

Przypomnijmy, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie, w ośrodku poświęconym polskiemu papieżowi. Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej.