RADOM
"Porozmawiajmy" - kampania, która uczy pomagać rozmową
Facebook razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacją eFkropka zainicjował kampanię #Porozmawiajmy, która ma zachęcić do pomagania rozmową.
Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na wiele aspektów ludzkiego życia. Są to m.in. nasze samopoczucie i stan psychiczny. Pragnienie bezpośredniego kontaktu z bliskimi jest szczególnie dotkliwe w zbliżającym się okresie świątecznym. W sytuacji w jakiej się znaleźliśmy najlepszą i najprostszą pomocą, jaką możemy komuś zaoferować, jest rozmowa. Facebook wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacją eFkropka zainicjował kampanię #Porozmawiajmy, której celem jest zachęcenie do pomagania rozmową.
Głównym elementem kampanii jest poradnik dla dorosłych i młodzieży. Uczy on i wyjaśnia, jak prowadzić rozmowę z osobą, która może potrzebować wsparcia oraz jak zadbać o własne zdrowie psychiczne.
Pandemia zmieniła naszą codzienność w istotny sposób. Wiele osób odczuwa niepokój związany ze strachem o to, jak będzie wyglądać przyszłość. Wyniki badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pokazały, że w okresie od połowy marca do końca czerwca aż jedna trzecia osób w wieku 13-17 lat oceniała swój dobrostan psychiczny jako bardzo zły lub raczej zły.
- Dotykanie się łokciem na powitanie to nie to samo co uścisk dłoni czy przytulenie. Dystans społeczny i brak bliskości z innymi ludźmi mogą bardzo negatywnie wpływać na psychikę każdego z nas. Warto zatem zadbać o siebie, swoją rodzinę, przyjaciół i znajomych - mówi Joanna Krzyżanowska-Zbucka, lekarz psychiatra, współzałożycielka Fundacji eFkropka.
Jak zacząć dobrą i wspierającą rozmowę? Jak rozmawiać by faktycznie komuś pomóc? Na te pytania odpowiada poradnik stworzony przez psychologów i psychiatrów z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i eFkropka, którzy na co dzień pomagają osobom z problemami psychicznymi oraz prowadzą telefony zaufania.
- W tym trudnym dla wszystkich czasie warto nie pozostawać samemu z tym, co przeżywamy. Rozmowa o emocjach pozwala je nazwać i wyrazić. Możemy zrzucić z siebie ich ciężar, poczuć ulgę, a przede wszystkim doświadczyć obecności drugiej osoby, która może być kojąca także w formie kontaktu online. Naszym dobrym słowem i otwartością możemy wesprzeć również innych” - mówi Marta Wojtas, psycholog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Poradnik składa się z szeregu wskazówek, dotyczących m.in. tego:
Jak rozpocząć rozmowę z bliską osobą przeżywającą trudności;
Jak podtrzymywać i pogłębiać rozmowę, a także jakich zwrotów unikać;
Jak rozmawiać o trudnych emocjach (online i offline);
Jak odpowiedzieć na wpis w internecie, w którym bliska nam osoba sygnalizuje, że źle się czuje.
Pełna treść poradnika dostępna jest na stronie TUTAJ.
Inicjatywę #Porozmawiajmy wspierają influencerzy, którzy rozumieją problem. Są to m.in. Aleksandra Żebrowska, Krzysztof Gonciarz oraz Janina Bąk znana jako Janina Daily.