RADOM
Statystyki dyktował koronawirus
Więcej zgonów, mniej zarejestrowanych urodzeń, mniej ślubów i rozwodów - tak wynika ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu. Dane w tym roku z pewnością kształtuje koronawirus i pandemia.
Mijający 2020 rok był szczególny. Od marca cały kraj zmaga się z koronawirusem i pandemią. Sytuacja ta wpłynęła na wszystkie dziedziny życia społecznego, politycznego, gospodarczego. Zdecydowane zmiany widać w statystykach, które co roku prowadzi Urząd Stanu Cywilnego w Radomiu, jeśli chodzi o liczbę zgonów, urodzeń, zawartych małżeństw, czy rozwodów – informuje Małgorzata Milewska kierownik USC. - W tym roku zarejestrowano 2410 urodzeń, prawie o 1000 mniej niż w 2019 roku. Związane jest to między innymi z faktem, że radomianki rodziły poza Radomiem, od momentu, gdy szpital stał się lecznica jednoimienną - tłumaczy Małgorzata Milewska.
W 2020 roku zarejestrowano 3987 zgonów, w ubiegłym 3329, w 2018 roku 3361. Znaczny wzrost liczby zmarłych odnotowano od października do grudnia (październik – 316, listopad – 587, grudzień – 449) i również związane jest to z epidemią koronawirusa.
W Radomiu mieszka obecnie 22 osoby w wieku 100 i więcej lat. Najstarsza mieszkanka naszego miasta to kobieta urodzona w 1915 roku. W bieżącym roku zmarło troje najstarszych mieszkańców Radomiu. Były to osoby urodzone w 1912 i 1913 roku.
Ze względu na obostrzenia wiele par odwoływało ślub, dlatego też zawartych zostało mniej małżeństw. Łącznie na ślubnym kobiercu stanęło w tym roku 760 par. W ubiegłym było to1110 par.
Mniej też wpłynęło wyroków o rozwodzie – w 2020 roku – 310 i 5 orzeczeń o separacji, a w 2019 – 470 wyroków o rozwodzie i 11 o separacji. Nie bez znaczenia i w tym przypadku jest obecna sytuacja związana z pandemią. Sądy działały w zmienionej formie, wiele spraw było przekładanych, dłużej trzeba było czekać na orzeczenie.
Jubileusze pożycia małżeńskiego (50 i więcej lat) świętowało w USC w Radomiu 100 par. - Przez wzgląd na zdrowie naszych seniorów uroczystości odbyły się w innej niż dotychczas formie, z zachowaniem wszelkich przepisów epidemicznych. Pary były przyjmowane indywidualnie po odbiór gratulacji i dyplomów – mówi kierownik Małgorzata Milewska.
W bieżącym roku najpopularniejsze imiona to:
Zofia, Julia, Hanna, Zuzanna, Maria
Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Jakub.
Imiona rzadko nadawane:
Franciszka, Zoja, Dobrawa, Monika, Deria, Nastia, Kira, Liwia
Gniewomir, Orest, Stefan, Dorian, Miron, Erwin, Logan, Teo, Ziemowit.
Wydano 91 decyzji o zmianie imienia lub nazwiska.