RADOM
Jaka przyszłość sieci LTE w Radomiu?
Pozwala na szybsze przesyłanie danych mniejszym kosztem i obciążeniem w porównaniu z sieciami poprzednich generacji - z miejskiej sieci LTE korzysta około 70% użytkowników. Władze miasta zapowiadają kolejne udogodnienia.
Miejska sieć LTE działa w Radomiu od 2013 roku. W ramach projektu „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”, Gmina Miasta Radomia zapewnia dostęp do sieci 1500 gospodarstwom domowym z terenu gminy zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. 500 gospodarstw domowych spośród nich korzysta dodatkowo ze sprzętu komputerowego z uwzględnieniem specjalnych potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Od kilku lat z radomskiej sieci LTE korzysta też system alarmowania i ostrzegania mieszkańców - mówi sekretarz miasta Michał Michalski. - Z miejskiej sieci korzysta stale ponad 70 % podłączonych użytkowników. Reszta korzysta rzadziej lub sporadycznie. Duża część beneficjentów projektu to osoby niepełnosprawne oraz w podeszłym wieku, dla których miejskie łącze jest jedynym „oknem na świat” - dodaje sekretarz:
Miejskie LTE swoim zasięgiem pokrywa prawie całe miasto. Sieć zbudowana jest z 10 nadajników. Te umieszczone są na dwóch kominach przy ul. Żelaznej i ul. Energetyków oraz na wieżowcu UTH przy Malczewskiego czy siedzibie KWP przy ul. 11 Listopada.
Radomska sieć LTE działa nieprzerwanie od momentu jej uruchomienia w październiku 2013 roku. W planach jest jej dalsze wykorzystanie. - Gmina Miasta Radomia jest w trakcie podpisywania umowy z CPPC na dofinansowanie projektu, dzięki któremu miasto wzbogaci się o sieć 12 hotspotów działającą w oparciu o szkieletową sieć LTE - mówi Michał Michalski:
Warto dodać, że obecnie na terenie gminy działa sieć hotspotów udostępniona miastu przez firmę zewnętrzną. Ta, po stworzeniu nowej sieci zostanie wyłączona ze względu na niskie parametry i ograniczenia przepustowości.