RADOM
Minister Kasprzyk: To było powstanie radomskie!
- Byliście powstańcami niepodległościowego Radomia. To było powstanie radomskie! - mówił Jan Józef Kasprzyk, minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 45. rocznicę strajków z 25 czerwca 1976 roku.
W Radomiu odbyły się obchody 45. rocznicy protestów z 25 czerwca 1976 roku. Wzięli w nich udział między innymi Zofia Romaszewska, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Jan Józef Kasprzyk, minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Antoni Macierewicz, marszałek senior, a także posłowie, przedstawiciele władzy samorządowej, służb mundurowych oraz bohaterowie, którzy 45 lat temu strajkowali na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka.
- Jak co roku spotykamy się w imię pamięci o wydarzeniach 25 czerwca 1976 roku. Dziś mija 45 lat od tamtych wydarzeń. Ten znamienny dla nas dzień pozostał w naszych sercach i umysłach na zawsze. Przez wiele lat starano się zdyskredytować naszą historię. Uczyniono z nas chuliganów i warchołów, jednak nie osiągnięto zamierzonego celu. Dzięki zaangażowali ludzi "Solidarności", którzy przez te wszystkie lata pamiętali o tamtych wydarzeniach, pragnę serdecznie im podziękować - mówił Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Czerwiec '76.
Minister Jan Józef Kasprzyk mówił o potrzebie właściwego nazwania protestów z czerwca '76 roku.
- Może warto przy okazji tej rocznicy o właściwe nazwanie tego, co stało się w czerwcu '76 roku na ulicach miasta niepodległości - Radomia. Tak jak od wielu lat staraliśmy się określić czyn zbrojny Żołnierzy Niezłomnych mianem "powstania antykomunistycznego", tak może warto przestać mówić o "wypadkach, wydarzenia", tylko nazwać rzecz po imieniu - byliście powstańcami niepodległościowego Radomia. To było powstanie radomskie! - mówił minister Kasprzyk.
Marszałek Antoni Macierewicz mówił, że strajki były wyrazem walki o niepodległość.
- W tamtych latach przeciwstawienie się komunizmowi było symbolem walki o niepodległość. Nieprzypadkiem poszliście wtedy pod komitet PZPR, żeby go spalić, bo chcieliście spalić niszczenie Polski i tych, którzy Polskę chcieli włączyć do sowietów i uczynić częścią aparatu sowieckiego. To miasto niepodległości, które podniosło sztandar Rzeczpospolitej, podniosło także wówczas powszechny opór przeciw komunizmowi - mówił marszałek senior.
List skierował także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Odczytał go poseł Marek Suski, jednak słowa zostały zakłócone przez demonstrantów.
List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała poseł Anna Kwiecień.
Nie zabrakło też odznaczeń. Medal 100-lecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Czerwiec '76. Wręczono także medale "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria".
Po wręczeniu odznaczeń i przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą strajki przy budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a także przy pomniku u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.
Centralnym punktem obchodów była msza święta w radomskiej katedrze, której przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Więcej o tym w osobnym artykule.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/56092-minister-kasprzyk-to-bylo-powstanie-radomskie#sigProGalleria68da281e5c