RADOM
Ruszyła II edycja programu- Więzienie stracony czas
Pokazują konsekwencje błędów młodości, a zajęcia odbywają się na terenie Aresztu Śledczego.
Już po raz drugi rusza w Radomiu program swoistych lekcji wychowawczych dla uczniów klas trzecich radomskich gimnazjów. Pokazują konsekwencje błędów młodości, a odbywają się na terenie Aresztu Śledczego.
O tym, jak dotkliwe mogą być skutki wejścia w kolizję z prawem, dowiadują się uczniowie klas trzecich gimnazjalnych podczas specjalnych zajęć – wycieczek do aresztu śledczego w ramach programu profilaktycznego „Więzienie stracony czas”. Zajęcia obejmują projekcję filmu oraz dyskusję, następnie każda klasa jest przeprowadzana po terenie aresztu.
- Celem programu jest zwrócenie uwagi na zjawisko przestępczości, przemocy rówieśniczej i demoralizacji nieletnich oraz na przyczyny powodujące, że młodzi ludzie stykają się z wymiarem sprawiedliwości – mówi wiceprezydent Ryszard Fałek, odpowiedzialny we władzach miasta za sprawy dotyczące edukacji. - Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, jakie może ponieść konsekwencje nieprzemyślanego zachowania i błędnie podjętych decyzji – dodaje wiceprezydent Fałek.
Ubiegłoroczna edycja programu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. – Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, nie kryli, że taka lekcja poglądowa daje im dużo do myślenia. Warto kolejnym trzecioklasistom dać szansę uczestnictwa w programie – mówi wiceprezydent Ryszard Fałek.
Młodzi ludzie uczestniczący w zajęciach mają możliwość zobaczenia, że przestępstwa popełniają nie tylko groźni przestępcy, ale ludzie tacy jak oni, ich koledzy, sąsiedzi, rodziny. Mogą dowiedzieć się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, jak zmniejszyć ryzyko stania się sprawcą lub ofiarą przestępstwa. Zajęcia przeprowadzone na terenie więzienia dodatkowo oddziałują na młodych ludzi, ukazując realia izolacji od świata zewnętrznego.
Te swoiste lekcje wychowawcze są efektem porozumienia między Urzędem Miejskim a Aresztem Śledczym. Półtoragodzinne zajęcia prowadzą funkcjonariusze Służby Więziennej: psycholog i wychowawca działu penitencjarnego oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji. Program potrwa do marca przyszłego roku, odbędzie się łącznie 38 spotkań, w których udział weźmie 76 klas trzecich gimnazjalnych z terenu Radomia.
(za: Ryszarda Kitowska Zespół Informacji Prasowej i Publicznej Kancelaria Prezydenta)