Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Zniknie najwyższy obiekt budowlany w Radomiu [film]

środa, 11 sierpnia 2021 13:06 / Autor: Radosław Mizera
Zniknie najwyższy obiekt budowlany w Radomiu [film]
foto: Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Od wczesnej wiosny trwa wyburzanie obiektów byłej elektrociepłowni przy ulicy Energetyków 16 w Radomiu. Prawdopodobnie we wrześniu zostanie zburzony 155 metrowy komin za pomocą tzw. kontrolowanego wybuchu.

Teren po byłej elektrociepłowni (ok. 21 hektarów powierzchni) kupiła od miasta radomska spółka TG. Obszar ten znajduje się w strefie zespołów przemysłowych. Obecnie trwa wyburzanie obiektów. Zajmuje się tym szereg firm specjalizujących się w pracach rozbiórkowych i wyburzeniowych. W ubiegłym tygodniu został wysadzony jeden z budynków dawnej elektrociepłowni.

Przypomnijmy, że Elektrociepłownia Radom SA miała w latach dziewięćdziesiątych zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ciepło i prąd w Radomiu. Przewidywania nie sprawdziły się, bo nastąpił upadek przemysłu metalowego w Radomiu, nie wybudowano też kolejnego osiedla mieszkaniowego w północnej części miasta. Tak naprawdę elektrociepłownia istniała w Radomiu bardziej z nazwy, bo przy ulicy Energetyków nigdy nie produkowano energii elektrycznej, a jedynie podgrzewano wodę. Obiekty położone przy ulicy Energetyków, w tym ogromny kocioł o mocy 140 megawatów, stały się zbędne. Jedyne co się zachowało z całej infrastruktury Elektrociepłowni Radom to budynek do uzdatniania wody.

W 1998 roku została ogłoszona upadłość spółki Elektrociepłownia Radom, zaś 23 czerwca 2004 r. Radpec zakupił majątek przedsiębiorstwa "Elektrociepłownia Radom w upadłości". Dziiesięć lat temu Radpec zamierzał zbudować na terenie byłej elektrociepłowni spalarnię odpadów komunalnych, jednak realizacja pozostała jedynie na etapie studium projektowego.

Warto dodać, że przez ostatnie 18 lat komin nieczynnej elektrociepłowni był miejscem, z którego nadawaliśmy sygnał Radia Plus Radom.