Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Dziękujemy za chleb! Tłumy radomian na 23 Święcie Chleba

niedziela, 05 września 2021 22:01 / Autor: Elżbieta Warchoł
Dziękujemy za chleb! Tłumy radomian na 23 Święcie Chleba
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Od 3 do 5 września w Radomiu po raz 23 odbyło się Święto Chleba. Zmieniło się miejsce świętowania, charakter jest nadal ten sam. Dziękujemy za trud wszystkich, dzięki którym codziennie na naszych stołach mamy chleb. To święto chleba i piekarzy, młynarzy i rolników. Im wszystkim dziękujemy, za ich wysiłek i pracę! 

Trzeci dzień, 23 Święta Chleba miał wymiar bardziej oficjalny. 3 i 4 września czynne były stoiska piekarnicze, odbyły się festyny rodzinne, warsztaty dla dzieci i koncert. W niedzielę, 5 września w radomskiej katedrze sprawowana była Msza św. w intencji piekarzy. W homilii ks. dr Jacek Kucharski mówił między innymi:

W części oficjalnej, już na scenie ustawionej przy Klubie Łaźnia odbyła się niezwykle podniosła uroczystość. Pomysłodawca Święta Chleba Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym - Szablą Jana Kilińskiego:

Można było kupić i posmakować różnych gatunków pieczywa. Swoje wypieki oferowała między innymi piekarnia Wacyn - Ewa Brzezińska:

Był chleb, były także dotatki do chleba jak miód czy wędliny, smalec, powidła i dżemy, a nawet żurek i bigos. Były także i akcesoria związane z chlebem. Wśród nich ekologiczne woreczki do przechowywania pieczywa. Paulina Białecka:

Podczas Święta Chleba można było degustować różne gatunki pieczywa: chleby, bułki, chałki, rogale, pizzerki, ciasta. Jakie pieczywo najchętniej jedzą radomianie?:

Święto Chleba to także udana zabawa. Kiermasz twórców ludowych i warsztaty dla dzieci oraz malowanie twarzy i zabawy prowadzone przez animatorów. Podczas 23 Święta Chleba wystąpił zespół Oddział Zamknięty i Norbi. Na ludową nutę zaśpiewały Wolanianki i Guzowianki.