Wydarzenia
Radom pamięta o strajkujących w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu
Dzisiaj odbyły się obchody 40. rocznicy strajku okupacyjnego w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Strajk rozpoczął się 26 października 1981, a zakończył go stan wojenny, który wprowadzono 13 grudnia tego samego roku.
W czwartek, 9 grudnia, odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 40 rocznicę strajku studenckiego na ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu.
- 1981 rok zapisał się w historii naszej uczelni - mówi rektor UTH prof. dr hab. Sławomir Bukowski.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował publikację, która opisuje wydarzenia z 1981 roku - wyjaśnia Krzysztof Busse
Jak mówi Włodzimierz Dobrowolski, ówczesny rzecznik prasowy strajku, w najbliższym czasie zostanie wydana Kronika Strajku:
Dzisiaj również pod tablicą upamiętniającą strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu złożono kwiaty. Podczas uroczystości wręczono także medale, a taże została sprawowana Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk:
Przypomnijmy, że strajk był on najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL i trwał 49 dni. Stał się on początkiem ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich. Przystąpiło do niego 70 procent uczelni w całym kraju.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/60011-radom-pamieta-o-strajkujacych-w-wyzszej-szkole-inzynierskiej-w-radomiu#sigProGalleria4f93c8413d