RADOM
Minął rok ze szczepieniami przeciwko Covid-19. Ilu radomian się zaszczepiło?
Minął rok od podania w Polsce pierwszej szczepionki przeciw COVID-19. Od tego czasu chętnym wstrzyknięto już ponad 46 mln dawek preparatów Pfizera, Moderny, AstraZeneki i Johnson & Johnson.
W Radomiu z możliwości ochrony przed koronawirusem skorzystało ponad 111 606 osób, czyli ponad 53%. - To był rok intensywnej pracy - mówi koordynator szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, Beata Redestowicz:
- Akcja szczepień przyśpiesza. Do punktu szczepień przy ul. Lekarskiej zgłasza się coraz więcej osób, nawet ok. 230 dziennie - mówi Elżbieta Cieślak z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego:
Na szczepienie można zapisać się pod numerem telefonu 48 361 53 00 lub 989.
Podobnie w w szpitalu na Józefowie, w którym w kolejce ustawiają się osoby zainteresowane nie tylko przyjęciem trzeciej dawki, ale i pierwszej- mówi rzecznik lecznicy Karolina Gajewska:
Punkt szczepień w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym działa od 30 grudnia 2020 roku. - Od tego czasu do 31 grudnia 2021 roku zużyto 35 tys. 281 dawek szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą i drugą dawkę szczepionki przyjęło 15 tys. 429 osób, natomiast komplet szczepień, czyli I, II i III dawkę wykonało 3 tys. 303 osoby. Prawie 16 i pół tysiąca osób przyjęło w pierwszą dawkę preparatu. Od 27 grudnia realizowane są szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Obecnie 129 osób z tej grupy wiekowej skorzystało z pierwszej dawki preparatu przeciw COVID-19. Suma dawek szczepionek i suma osób, które skorzystały ze szczepień w szpitalu różni się i jest uwarunkowana możliwością realizacji schematu szczepień w różnych punktach - dodaje rzeczniczka.
Punkt szczepień znajduje się w głównym budynku szpitala na parterze (za windami w lewo) i jest czynny w dni robocze od g. 8 do g. 15. Lecznica korzysta z preparatów firmy Pfizer. Na szczepienie można się zapisać w dwojaki sposób – poprzez portal e-rejestracja oraz telefonicznie pod numerami tel. 48 361 45 05 lub 48 > 361 45 06.
- To był rok ze średnim sukcesem, jeśli chodzi o liczbę osób, które zdecydowały się na przyjęcie preparatu - mówi rzecznik NFZ na Mazowszu Andrzej Troszyński:
Przypomnijmy, początkowo do bezpłatnych szczepionek uprawnieni byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Od 23 listopada 2021 roku prawo do szczepień mają już wszystkie osoby dorosłe.
W okresie zwiększonego zapotrzebowania miasto uruchomiło punkt w DK Idalin oraz - wspólnie z żołnierzami WOT - przy ul. Dębowej. - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:
W tej chwili w Radomiu można się zaszczepić w większości poradni POZ oraz w punktach szczepień w szpitalach, a także w aptekach.Najłatwiej wybrać miejsce i czas szczepienia przez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989.
Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, ale przede wszystkim lekarze i eksperci, którzy zajmują się szczepieniami cały czas podkreślają, że szczepienia są bezpieczne, chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i ograniczają ryzyko zgonów. Codziennie informacje na temat dużej liczby zgonów, większość tych osób, które zmarły, było niezaszczepionych. To powinien być mocny sygnał, dla wszystkich osób, które do tej pory mają wątpliwości związane ze szczepieniem - mówi dr. Stanisława Szcześniak-Mazur:
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 46 mln 157 tys. 174 dawek.
Na Mazowszu jest 2 841 961 osób w pełni zaszczepionych (stan na 5 grudnia).
31 grudnia zaszczepionych jedną dawką było 115 407 radomian (to 55,1 proc. mieszkańców). Po pełnym szczepieniu jest 111 606 osób, czyli 53,3 proc. mieszkańców.
W powiecie radomskim najwięcej w pełni zaszczepionych jest w tej chwili w Iłży (52,3%), Pionkach (52,2%) i i Jedlni-Letnisko (44,5%).