RADOM
Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu pomaga uchodźcom znaleźć zatrudnienie
Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu pomaga uchodźcom z Ukrainy znaleźć zatrudnienie - działa już dedykowany im punkt kontaktowo – informacyjny.
Do Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu trafia coraz więcej obywateli Ukrainy, którzy szukają zatrudnienia w Radomiu i okolicach.
- Są wystraszeni, zagubieni. Nie wiedzą jak długo zostaną w Polsce. Obecnie obsługa tych, którzy do nas przychodzą wygląda w ten sposób, że prowadzimy ich ewidencję i szukamy dla nich zatrudnienia, kojarzymy z pracodawcami – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Sebastian Murawski:
Oferty pracy czekają. Wynika to z tego, że wielu pracowników z Ukrainy wyjechało bronić swojej ojczyzny. - Zachęcamy pracodawców do składania ofert! - apeluje dyrektor Murawski.
W siedzibie PUP, na parterze w pokoju 133 działa punkt kontaktowo-informacyjny zarówno dla uchodźców, jaki i pracodawców. Obywatele Ukrainy dowiedzą się tu, jaką pomoc świadczy urząd. A przedsiębiorcy na jakich zasadach mogą obecnie zatrudniać i zgłaszać oferty pracy dla uchodźców.
Do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego rozesłana została ulotka w języku ukraińskim ułatwiająca zlokalizowanie wybranego urzędu pracy w Radomiu i powiecie radomskim. Kody QR dają dostęp do aplikacji ePraca i ofert pracy z całej Polski.
Praca dla uchodźców – będą nowe przepisy
W najbliższych dniach wejdzie w życie specustawa ws. uchodźców z Ukrainy. Będzie ona regulować m.in. zasady ich zatrudniania w Polsce. Ci, którzy przebywają w naszym kraju legalnie, będą mieli nieograniczony dostęp do rynku pracy; będą się mogli zarejestrować jako bezrobotni lub poszukujący zatrudnienia. Pracodawca będzie musiał poinformować o fakcie zatrudnienia uchodźcy właściwy urząd.
W najbliższych dniach wejdzie w życie specustawa ws. uchodźców z Ukrainy. Będzie ona regulować m.in. zasady ich zatrudniania w Polsce. Ci, którzy przebywają w naszym kraju legalnie, będą mieli nieograniczony dostęp do rynku pracy: będą się mogli zarejestrować jako bezrobotni lub poszukujący pracy.
Pracodawca będzie musiał poinformować o fakcie zatrudnienia uchodźcy właściwy urząd w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia pracy, co w pewnym sensie zastąpi zezwolenie na pracę i jednocześnie pozwoli monitorować sytuację na lokalnym rynku pracy.
Obecnie, aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy
- trzeba uzyskać dla niego w urzędzie pracy jeden z dokumentów: oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy (w terminie siedmiu dni na okres do 24 miesięcy)
- lub zezwolenie na pracę sezonową na okres do 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
W styczniu Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu wydał obywatelom Ukrainy 1400 oświadczeń o powierzeniu pracy, a w lutym - 1662.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/61900-powiatowy-urzad-pracy-w-radomiu-pomaga-uchodzcom-znalezc-zatrudnienie#sigProGalleriafb4777baaf