Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Samorząd

Powiat Radomski: dodatkowe 20 milionów dla samorządu

sobota, 30 kwietnia 2022 19:25 / Autor: Radosław Mizera
Powiat Radomski: dodatkowe 20 milionów dla samorządu
Radosław Mizera

Starosta Waldemar Trelka poinformował radnych, że udało się pozyskać ponad 20 milionów złotych na kolejne inwestycje. Z kolei dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy przekazał, że poziom bezrobocia w mieście i powiecie ciągle spada, a coraz więcej osób, które tylko chcą pracować, znajduje zatrudnienie.

Starosta Waldemar Trelka poinformował radnych, że przez pierwsze cztery miesiące roku Zarząd Powiatu pozyskał już środki zewnętrzne na kwotę 20,3 miliona złotych.

– Gdy w grudniu przyjmowaliśmy budżet, na inwestycje drogowe mieliśmy wpisane 16,1 miliona złotych, dziś do tej kwoty dołożymy ponad 20 milionów. Z budżetu państwa pozyskaliśmy 15,7 miliona złotych. Ponad 8,7 miliona z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę dróg powiatowych Iłża – Antoniów w mieście i gminie Iłża oraz Wojciechów – Kozłów – Rajec Szlachecki w gminie Jastrzębia oraz 6,3 miliona z rezerwy subwencji ogólnej na przebudowę drogi powiatowej Przytyk – Kożuchów – droga krajowa nr 48 w gminie Przytyk. Oprócz tego pozyskaliśmy ponad 5,2 miliona złotych od naszych partnerów, czyli burmistrzów i wójtów miast i gmin – wyliczał starosta Trelka. – Nie wymieniam już środków, które złożyliśmy w ramach wniosków z programu Polski Ład. Wkrótce wpłyną również kolejne środki zewnętrzne na szpitale, czyli milion złotych od pana burmistrza Pionek, pół miliona złotych od pana burmistrza Iłży oraz 200 tysięcy złotych od pana wójta gminy Pionki. Takich pieniędzy w poprzednich kadencjach po prostu nie było, dziś są to nie tylko sukcesy powiatu, ale również włodarzy, którzy razem z nami prowadzą inwestycje – dodał.

Starosta przypomniał również o oddaniu do użytku dwóch przebudowanych odcinkach dróg powiatowych: w gminie Wolanów, czyli dawnej poniemieckiej „betonówki” oraz gminie Gózd, prowadzącej od lotniska do krajowej „dwunastki”.

– Na tę inwestycję pan wójt przekazuje w sumie 500 tysięcy złotych, zadeklarował też budowę oświetlenia LED. Blisko kilometrowy odcinek tej drogi, omijający przedłużony pas startowy, zrealizował z kolei pan prezydent Radomia, ale nie odebraliśmy jej z uwagi na duże problemy z odwodnieniem, jest już nowy projekt i mam nadzieję, że miastu uda się to zrealizować w lecie – powiedział włodarz powiatu.

Jak zauważył starosta, już za miesiąc radni będą rozpatrywać sprawozdania finansowe obu powiatowych szpitali, ale warto wiedzieć, że obecna sytuacja tych placówek wynika z wielu poprzednich lat.

– Podam tylko kilka liczb. Przez 11 lat na inwestycje w szpitalu w Pionkach z budżetu powiatu wydano 6,2 miliona, pozyskano 11,1 miliona złotych, w sumie 17,3 miliona. Obecnie, w czwartym roku nowej kadencji, finansowanie szpitala w Pionkach jest na poziomie czterokrotnie większym. Z budżetu powiatu zainwestowaliśmy 32,4 miliona, a pozyskaliśmy 37,2 miliona, łącznie jest to ponad 69,7 miliona złotych. W szpitalu w Iłży w latach 2007-2018 poprzednie władze wydały 6,9 miliona złotych, a pozyskały 5,3 miliona, łącznie ponad 12,2 miliona. W nowej kadencji zainwestowaliśmy w iłżecki szpital już 13,2 miliona z budżetu, a pozyskaliśmy ponad 6 milionów, łączne nakłady to już ponad 19 milionów złotych – wyliczał starosta, dodając, że oprócz remontów, inwestycji i zakupów sprzętu, nowy Zarząd Powiatu zadbał o bieżącą płynność finansową obu placówek, udzielając im umarzalnych pożyczek, aby mogły one spłacać zobowiązania i regulować np. należności za zakupy leków.

Waldemar Trelka przedstawił również fakty o – jak powiedział – „dorobku 20 lat powiatu” w ochronie zdrowia. Wśród nich wymieniał m.in. umowy na usługi podmiotu zewnętrznego, za które ówcześni dyrektorzy szpitali dobrowolnie zobowiązali się płacić kwoty 17 i 28 tysięcy złotych miesięcznie.

– Odbywało się to za zgodą i akceptacją poprzedniego Zarządu Powiatu. Przypomnę, że w 2017 roku niejaki radny Trelka apelował, aby tego nie robić, bo będzie to pętla finansowa dla obu szpitali. Nikt go nie słuchał, dzięki czemu odziedziczyliśmy dług, który trzeba było spłacić w nowej kadencji. W Pionkach były to 392 tysiące plus 92 tysiące złotych odsetek. Analogicznie było w Iłży, gdzie należność główna to 170 tysięcy, a odsetki to kolejne 25 tysięcy złotych. Bo kto bogatemu zabroni? – ironizował starosta.

Włodarz powiatu przypomniał, że w 2015 roku szpital w Pionkach podpisał umowę na pożyczkę w instytucji finansowej na kwotę blisko 2,4 miliona złotych.

– To była kolejna dobrowolnie podjęta umowa poprzedniej dyrekcji, na którą nie zareagowali nasi poprzednicy, a my musieliśmy oddać[m1] 3 miliony złotych, z czego 520 tysięcy samych kosztów obsługi. Kolejna jakże ciekawa sprawa, która rzutuje na dzisiejszy stan finansów pionkowskiego szpitala to wstrzymanie porodów z uwagi na brak lekarza specjalisty. Od 2017 roku liczba porodów na oddziale ginekologiczno – położniczym wynosiła zero, ale cały oddział nadal działał w pełnej obsadzie. Strata w 2018 roku wyniosła 1,2 miliona złotych, w 2019 roku było to już 1,3 miliona złotych. Kolejny przykład to tak zwana informatyzacja szpitala za około 4 miliony złotych. To były europejskie czasy, kiedy firma, która realizowała informatyzację, miała płacone z Unii Europejskiej, ale w końcu ten czas się skończył, choć dyrektorzy szpitali muszą nadal za to płacić. Okazało się, że szpital w Iłży dostaje fakturę na ponad 30 tysięcy złotych miesięcznie od konkretnego wykonawcy, a szpital w Pionkach od 2023 roku będzie musiał płacić ponad 40 tysięcy złotych miesięcznie, bo takie umowy kiedyś podpisano – wyjaśniał starosta.

Pisemne sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu za 2021 rok przedstawił jego dyrektor Sebastian Murawski. Za jego przyjęciem zagłosowało jednogłośnie 19 radnych.

Jak czytamy w sprawozdaniu, „Należy odnotować spadek liczby bezrobotnych we wszystkich gminach powiatu radomskiego. Największy spadek bezrobocia odnotowano w gminach: Kowala – 22,6%, Wolanów – 21,9%, Zakrzew – 20,8%. Na terenie powiatu ziemskiego bezrobocie spadło o 15,0% natomiast na terenie miasta Radomia odnotowano spadek bezrobocia o 19,6%. Średnio w całym regionie liczba bezrobotnych spadła o 17,5% w stosunku do roku 2020, co ilustruje powyższa tabela. W 2021 roku 11.532 osoby (w tym 5.549 kobiet) podjęło pracę, z czego: z powiatu radomskiego było to 5.347 osób (w tym 2.534 kobiety), a z Radomia – 6.185 osób (w tym 3.015 kobiet).”

W porównaniu do grudnia 2020 roku w 2021 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu zmalała o 3.670 osób, z czego w Powiecie Radomskim odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 1.460 osób, a w mieście Radomiu spadek o 2.210 osób. Według danych statystycznych na koniec 2021 roku w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy pozostawały 14.862 osoby, (85,7% ogółu bezrobotnych). Najwięcej, bo 10.942, to osoby długotrwale bezrobotne (w tym 5.801 kobiet). Na dzień 31 grudnia 2021 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu wraz z filiami było zatrudnionych 228 osób.